6 sierpnia 2017

       Kościół pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku

W niedzielę 6 sierpnia, w Święto Przemienia Pańskiego, w Krzeszówku w kościele filialnym należącym do parafii Krzeszów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca (10.08). Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dyrektor Robert Ryndak ze Zgromadzenia Księży Michalitów z Miejsca Piastowego w archidiecezji przemyskiej.

Przy ołtarzu stanęli kapłani również: ks. kanonik Czesław Barczewski, proboszcz z Leszczyńca, ks. kanonik Jerzy Jerka i ks. Andrzej Bakun – rezydenci z Krzeszowa oraz proboszcz parafii  ks. Marian Kopko. W konfesjonale pomocą duszpasterską służył ks. Jarosław  Górecki – wikariusz parafii.

Na odpust w Krzeszówku przybyła 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Białorusi, z Lidy i Grodna. Modliliśmy się wspólnie o pokój dla Ukrainy i pokój dla świata. Pomysłodawcą tej kolejnej wizyty naszych rodaków ze Wschodu był radny Sejmiku Dolnego Śląska Julian Golak, rodem z Nowej Rudy.

Tradycyjnie, na zakończenie odpustu ku czci św. Wawrzyńca państwo Zuzanna i Jan Bocheńscy wraz z synem Radosławem przygotowali dla wszystkich uczestników agapę w ich oberży „Wrzosowisko”. Nie zabrakło tam pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem oraz wspaniałego bigosu, który tradycyjnie przyrządził pan Jan. Podczas tego spotkania pięknym śpiewem urzekła nas pani Danuta Gołdon-Legler, wokalistka z teatru w Wałbrzychu.

Pierwsza wzmianka o kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Krzeszówku pochodzi z 1362 roku. Obecny kościół został wzniesiony po pożarze istniejącej świątyni w latach 1588 – 1595.  Natomiast koło 1728 roku zostały z Krzeszowa przeniesione elementy cennego wyposażenia. To min. barokowy ołtarz główny, który wykonał w 1701 r. Georg Schrötter. W centrum umieszczona jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, a nad nią obraz „Męczeństwo św. Wawrzyńca”. Ołtarze boczne wykonano w warsztacie G. Schröttera w 1686 r. W świątyni możemy też podziwiać obraz Georga Wilhelma Neunhertza: „Matka Boska błogosławiąca cystersów”. Zaś w kaplicy nad zakrystią znajduje się malowidło ścienne „Pokłon Trzech Króli” z XVI w. Obok kościoła znajduje się barokowa plebania z 1733 r.

Ks. Marian Kopko

 

Galeria zdjęć (fot. Przemysław Groński)

Galeria zdjęć (fot. Mieczysław Gabrowski)