Uroczystości w Sanktuarium Krzeszowskim 30 lipca 2017 roku

Aby wyjechać na misje z MIĘDZYNARODOWYM WOLONTARIATEM DON BOSCO musisz być pełnoletni i mieć nie więcej niż 35 lat. Aby wyjechać na misje krótkoterminową (do trzech miesięcy) musisz mieć skończone 18 lat. Aby wyjechać na misje długoterminowe (do 12 miesięcy) musisz mieć skończone 21 lat. 

Przygotowanie do wyjazdu to przede wszystkim udział w spotkaniach formacyjnych. SALEZJAŃSKA FORMACJA MISYJNA to czas rozeznania powołania i motywacji do pracy misyjnej. Każde spotkanie to wspólna modlitwa, gry i zabawy integracyjne, poznawanie duchowości salezjańskiej oraz charakteru pracy na różnych placówkach misyjnych.

       Twoja praca na „misjach” - zależy od specyfiki placówki misyjnej, do której pojedziesz. Może to być organizowanie zajęć w oratorium, świetlicy, w szkole lub inny rodzaj pracy wychowawczej. Wszędzie zgodnie z charyzmatem salezjańskim jest to praca z dziećmi i młodzieżą. O tym, jak wygląda praca na misjach „od kuchni” dowiesz się podczas spotkań formacyjnych dzięki prezentacjom wolontariuszy, którzy wrócili z misji, oraz indywidualnym rozmowom z wolontariuszami i misjonarzami. O wyborze placówki misyjnej decyduje dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego. Zawsze jednak są brane pod uwagę Twoje preferencje oraz zdolności i predyspozycje.

      Trzeba znać przynajmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym. Znajomość języka angielskiego ułatwi Ci wyjazd do Afryki, hiszpańskiego – do Ameryki Południowej, rosyjskiego – do krajów położonych na wschodzie, a francuskiego – na Madagaskar.  Koszty wyjazdu – jako wolontariusza  na misje -  obejmują głównie zakup biletu i szczepień, które są obowiązkowe podczas podróżowania do danego kraju. Koszty są różne w zależności od miejsca docelowego. Cena biletu lotniczego przy wyjeździe długoterminowym np. do Afryki lub Ameryki Południowej waha się od 3 tys. do 5 tys. złotych. Cennik szczepień jest dostępny na stronach internetowych Poradni Medycyny Podróży oraz w Punktach Szczepień Ochronnych.

       Jeśli chcesz wyjechać na misje sam musisz zadbać o fundusze na bilet i szczepienia. W Salezjańskim Ośrodku Misyjnym podpowiemy Ci jak szukać funduszy, ale to Ty musisz uzbierać całkowitą kwotę, której potrzebujesz na wyjazd. To będzie dobra weryfikacja Twojej motywacji do wyjazdu.  Praca na misjach jest oparta na zasadach wolontariatu, a więc całkowicie dobrowolna i bezpłatna.

❦ ❦ ❦

            W niedzielę 30 lipca 2017 roku w bazylice Krzeszowskiej na Eucharystii o godz. 12.00 - nasza parafianka Justyna Stanek została oficjalnie wolontariuszem misyjnym oraz  otrzymała od  Ks. Proboszcza  poświęcony krzyż.

       Justyna Stanek, córka Danuty i Rafała pochodzi z Krzeszowa. Ma 22 lata. Ukończyła studia na kierunku metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne na SGH w Warszawie. Justyna będzie pracowała z dziećmi i młodzieżą w miejscowości: Kapchagay  na  południu Kazachstanu.

     Ks. Kustosz i Proboszcz Marian Kopko wręczając Justynie Stanek  krzyż misyjny  wypowiedział następujące słowa:  „przyjmij ten Krzyż, znak naszego zbawienia. Posyłam Cię w obecności parafian i pielgrzymów  którzy poprzez Twoją posługę, także będą uczestniczyć w misjach Kościoła Chrystusowego”. Świadkami tej podniosłej uroczystości byli: Dyrektor Ośrodka Misyjnego w Warszawie ks. Tomasz Łukaszuk, Ks. Marek -  tymczasowy kapelan Sióstr Benedyktynek  i  Ks. Mateusz Rycek – były wikariusz naszej parafii.

Galeria zdjęć