28 września 2017

Obraz "Opłakiwanie" zostanie udostępniony dla zwiedzających od 30 września w ramach trasy rozszerzonej. Po powrocie z prac konserwacyjnych, trafił do Sal Wystawienniczych Opactwa.  I mimo, że opactwo krzeszowskie bogate jest w wiele przedstawień najznamienitszych autorów, to dzieło wzbudza powszechne zainteresowanie pośród historyków sztuki.

Przedstawienie wykonane farbą olejną na płótnie o rozmiarach 1,80m x 1,20m. Na pierwszym planie, ukazane jest bezwładnie, martwe ciało Chrystusa, z opartą głową na siedzącej tuż za nim Matki Boskiej. Na kolanach Marii rozpostarty biały całun. Ciało Chrystusa ukazane w dużym skrócie z klatką piersiową wyprężoną ku górze. Maria z młodzieńczą twarzą i rozpostartymi w geście bezradności rękoma spogląda na martwego syna. Nie jest to jednak scena dramatyczna. Wydaje się, że Maria pogodzona jest ze swoim losem. Matka Boska w białawej sukni z czerwonymi refleksami i niebieskim płaszczu. Po lewej stronie kompozycji, u stóp Chrystusa wyobrażone jest "rubensowskie" putto podtrzymujące całun. Tło opisanej sceny stanowi górzysty krajobraz z widoczną na wierzchołku dolną partią krzyża z zatkniętą drabiną. W głębi z prawej za wzgórzem zarys miasta. Nad naturalnie malowanym horyzontem czerwonawa łuna.

Obraz datowany jest na początki wieku XVIII w. Manierą nawiązuje do warsztatu Michała Willmanna, kwestią otwartą pozostaje jednak jego autor. Jedno jest jednak pewne, dzieło należy do najlepszych z gatunku śląskiego baroku. 

Konserwacja została dofinansowana przez:

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kwotą 15 000 zł
Wojewódzkiego Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków kwotą 8 000 zł 
Łączny koszt konserwacji to 23 392,00

Konserwacja została wykonana przez Dronte sp. z o.o. z Krakowa.