Dnia 2 maja 2016 r. miał miejsce w krzeszowskim Sanktuarium 23 Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Do głównego sanktuarium diecezji legnickiej przybyło kilkaset uczestników, którzy nie tyle konkurowali w śpiewie, ale wspólnym głosem chwali Stwórcę i dziękowali za dar wolnej ojczyzny. Hasłem tegorocznego przeglądu były słowa ,,Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki”.

Festiwal rozpoczął się o godz. 10 w bazylice Eucharystią, której przewodniczył ks. dr Piotr Dębski, referent d.s. Muzyki Kościelnej w Legnickiej Kurii Biskupiej. Wygłosił również homilię do uczestników festiwalu i wiernych obecnych na Mszy Św.

Krzeszowskie muzykowanie - Nasz Dziennik

Krzeszowski festiwal piosenki zakończony - lefnica.fm

Festiwal PRiP w Krzeszowie - opoka.info

W Krzeszowie wyśpiewali Boże Miłosierdzie – po raz 23. - niedziela.pl

Ksiądz Piotr Dębski reprezentuje pogląd, że ,,formuła festiwalu nie wyczerpała się. Wręcz przeciwnie, jest wciąż aktualna – 23 festiwal mówi sam za siebie. Jest zainteresowanie, są ludzie, którzy przyjeżdżają. Co więcej - są tu trzy pokolenia: dzieci, młodzież i dorośli. Istotny jest zarówno aspekt artystyczny, patriotyczny i religijny oraz integracja, bo te pokolenia poznają się wzajemnie”. Ksiądz doktor powiedział również: ,,Chciałem zwrócić uwagę na grupy najmłodsze – dzieci w wieku szkolnym. Osobiście dostrzegam duży potencjał artystyczny i wykonawczy. Myślę, że spora grupa tych dzieci, jeśli zostanie dobrze pokierowana pod względem kształcenia, mają szanse na rozwój w stronę wykonawstwa wokalnego. Bardzo ciekawym przejawem tego festiwalu jest to, że młodzież i dzieci są zainteresowani też muzyką dawną. Tym samym dają piękne świadectwo włączenia się w historię i pokazania, że muzyka dawna też w dzisiejszych czasach inspiruje”.  

Uczestnicy festiwalu przenieśli się do gminnego ośrodka kultury, aby w obszernej sali móc wysłuchać przybyłych artystów. Na scenie zaprezentowało się 21 zespołów, podzielonych na 4 kategorie: dziecięce, młodzieżowe, folklorystyczne i solistów. Na scenie kolejno prezentowali się młodzi wykonawcy ze szkół podstawowych, młodzież działająca w scholach parafialnych, czy doświadczone zespoły ludowe.

W najmłodszej kategorii wiekowej starował chór z Mieroszowa, który wykonał utwory "W ciszy niepokalanej" oraz "By dumna z nas była Polska". Zosia z tego zespołu, określiła atmosferę panującą na festiwalu, jako ,,miłą i przyjemną”. Z kolei jej koleżanka Maja zwierzyła się, że „czasami odczuwam tremę przed występem. Ale to zależy, jaka duża jest publiczność”. W obszernej sali domu kultury zgromadziło się ponad dwieście osób, więc występ przed taką publiką była nie lada wyzwaniem dla młodych śpiewaków.

Pośród grup młodzieżowych miała okazję zaprezentować się schola ,,Chcemy” z parafii Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze, która na krzeszowskim festiwalu jest już po raz trzeci. Dziewczęta zaśpiewały Hymn Światowych Dni Młodzieży oraz pieśń patriotyczną "Wolność". Wokalistka Natalia Prokopowicz stwierdziła: „Uważam, że uczestnictwo w festiwalu jest sposobem, aby pokazać nas z dobrej strony. Zaprezentować, że jako młodzież coś robimy, a w szczególności to, co nas interesuje i jest naszą pasją. Chciałybyśmy, żeby ludzie to zauważyli i pozytywnie odnieśli się do tego”. Jej przyjaciółka Nikola Kwiatek wspominała poprzednie edycje przeglądu: ,,Za każdym razem jest inaczej, ponieważ chcemy pokazać coś więcej od siebie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie takie występy kształtują nas i inspirują do dalszej działalności”.

Pani Barbara Gryka, opiekunka zespołu z parafii Zwiastowania NMP z Witkowa, radośnie opowiada o krzeszowskim przeglądzie: ,,Jest bardzo przyjazna atmosfera, zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci i mile potraktowani. Poczuliśmy się bardzo dobrze, ponieważ ks. Marian Kopko jako organizator znakomicie koordynuje festiwalem. Cieszy się on z każdej przybyłej osoby, wspierając dobrym słowem. A dla dzieci jest to bardzo ważne. Dzięki temu w krzeszowskiej bazylice, u tronu Matki Bożej czujemy się naprawdę jak u mamy”. Grupa wokalna wykonała dwa utwory: "Znowu Cię spotykam"  oraz "Ojczyzno ma". Pani Brabara stwierdziła: „Z piosenką o papieżu było nam łatwiej, ponieważ nasz zespół wykonywał tego typu pieśni już wcześniej. Drugi utwór patriotyczny - ,,Ojczyzno ma, we krwi skąpana” – dziewczyny ćwiczyły dosłownie codziennie, bo była to trudna piosenka, ale niezwykle urocza”.

W godzinie miłosierdzia na scenie wystąpił zespół „Testimonium”. Następnie jury w składzie: ks. Piotr Dębski, ks. Czesław Komuszyna, p. Marek Zygmunt, p. Barbara Skoczylas – Stadnik oraz p. Alicja Bielak ogłosiło wyniki 23 festiwalu. W kategorii zespołów dziecięcych pierwsze miejsce zajęła grupa „Dominanta” z Lubszy. Drudzy byli wykonawcy z  Zespołu Wokalnego Szkolno – Parafialnego ze Świeradowa Zdroju, a brąz wywalczyła Grupa wokalna z parafii Zwiastowania NMP z Witkowa. Jury wyróżniło również zespół ,,Gregoły" z Giebułtowa i Chór szkoły podstawowej w Mieroszowie. Pośród solistów zwyciężyła  Aleksandra Majak z Kamiennej Góry, na drugim stopniu podium stanęła Iga Tomaszewicz z Soboty, a na trzecim Jan Niewar z Soboty. Nagrodę specjalną od Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze otrzymał Artur Droś z Przedborowej. Wyróżniono również Julię Droś z Przedborowej, Ksienię Duszeńko z Paszowic oraz Marcela Kambra z Boguszowa Gorc. Z zespołów młodzieżowych wyróżnienie otrzymała schola „Chcemy” z Kamiennej Góry, a w grupie folklorystycznej nagrodzono zespół ,,Bolkowianie” z Bolkowa oraz ,,Rodzina Jabłońskich” z Legnicy.

 K.M.Główny sponsor 23 Festiwalu:

Koncert zespołu:

 

 

 

 

Rok Bożego Miłosierdzia

„Kto dobrze  śpiewa – dwa razy się modli.” 

Muzyka od zawsze była dobra drogą  prowadzącą do Pana Boga; taką „śpiewaną Ewangelią dla ludzi”. To młodzi ludzie pełni entuzjazmu i ochoty do śpiewania Jezusowi i Maryi są organizatorami Święta Piosenki.  Właśnie z myślą o dzieciach i młodzieży, organizatorzy z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, w diecezji Legnickiej organizują 23 Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej pod hasłem: „Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki”

Zapraszamy do Krzeszowa Zespoły Dziecięce i Młodzieżowe działające przy parafiach w różnych miejscowościach Dolnego Śląska; solistów oraz Zespoły Regionalne działające przy Ośrodkach Kultury na Dolnym Śląsku.

Festiwal odbywać się będzie w przepięknym Barokowym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie z profesjonalną obsługą nagłaśniającą. Zwycięzcy otrzymają nagrody, a wszyscy zaproszeni i przyjezdni goście   zostaną ugoszczeni ciepłym posiłkiem w Obsłudze Pielgrzyma przy krzeszowskiej Bazylice.

W dzisiejszych czasach, kiedy czyha na młodych ludzi tyle różnych niebezpiecznych, pragniemy pokazać wartości, które będą hartować młodzież
i dzieci ku dobremu. W sposób szczególny pragniemy przez ten Festiwal promować zapomnianą piosenkę patriotyczną i uczyć dzieci oraz młodzież miłości do Boga i Ojczyzny.

            W organizacje tegorocznej imprezy włączają się aktywnie: Krzeszowski Dom Kultury, Wrocławski Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest” oraz wielu dobrodziejów z Dolnego Śląska.

W poniedziałek 2 maja 2016 organizatorzy zaprosili do Krzeszowa Zespół „Testimonium” z programem pt. „1050 lat od Chrztu Polski” Występ zaproszonego Zespołu o godz. 15.00

Zapraszamy  do naszego Sanktuarium w Krzeszowie na Wielkie Święto Muzyki 

Ks. Marian Kopko,  plac Jana Pawła II nr 1,  58-405  KRZESZÓW

tel. Głównego Organizatora:   692-43-48-71

 

 

Wielka lekcja historii
 
Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/156953,wielka-lekcja-historii.html
 
 
Z ks. prałatem Marianem Kopko, inicjatorem XXIII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie, rozmawia Marek Zygmunt
 
Już po raz dwudziesty trzeci Ksiądz Prałat organizuje Festiwal Piosenki Religijnej. Jakie były początki organizowania tego festiwalu?
 
– Pomysł zorganizowania takiego festiwalu wypłynął od Rady Parafialnej w Polkowicach, gdzie przed laty budowałem kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Był to rok 1993. A kiedy przeszedłem do krzeszowskiego sanktuarium, postanowiłem za zgodą Legnickiej Kurii Biskupiej przenieść go do tej „Perły Baroku”.
 
Wspólnie uważaliśmy wtedy w Polkowicach, jak i obecnie w Krzeszowie, że w dzisiejszym świecie, gdzie na młodych ludzi czyha tyle niebezpieczeństw; gdzie patriotyzm był do niedawna spychany na margines spraw publicznych, właśnie dzisiaj potrzeba, aby przez muzykę i śpiew popularyzować propagować miłość do Pana Boga i Ojczyzny. To wielka lekcja historii i zaangażowanie całych grup społecznych: dzieci, młodzieży, rodziców i wychowawców i oczywiście kapłanów. W ten sposób możemy również popularyzować nasze sanktuarium na terenie Dolnego Śląska i nie tylko. Na majowy festiwal przyjeżdżają młodzi wykonawcy również spoza naszego województwa.
 
Ale nie jest to jedyna forma popularyzacji krzeszowskiego muzykowania?
 
– Od kilku lat odbywał się w Krzeszowie w Domu Kultury przegląd jasełkowy. Kiedy w roku 2008 przyszedłem do Krzeszowa, wraz z radą parafialną postanowiliśmy rozszerzyć go na Festiwal Trzech Kultur. Krzeszów leży bowiem na styku trzech narodów: Polaków, Czechów i Niemców. W styczniu każdego roku organizujemy wraz z radą parafialną i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Festiwal Jasełkowy i Kolędniczy. Zapraszamy do uczestnictwa w tym festiwalu zespoły z tych trzech krajów. Również w styczniu odbywa się w bazylice i Domu Kultury Opłatek Rodziny Radia Maryja, na którym gromadzą się słuchacze Radia Maryja z terenu Dolnego Śląska. W maju zapraszamy do Krzeszowa motocyklistów z Dolnego Śląska i całej Polski na tradycyjne wiosenne otwarcie sezonu. W czerwcu, kiedy przeżywamy rocznicę koronacji Cudownej Ikony, gościmy członków NSZZ „Solidarność” z całego Dolnego Śląska na tradycyjnej dziękczynnej pielgrzymce..
 
Ale największym hitem od kilku lat są koncerty organowe organizowane we współpracy z Wydziałem Muzyku Kościelnej LKB w miesiącach: lipiec-sierpień. Każdego dnia na barokowym instrumencie Michała Wilmana o godz. 11.oo i 13.oo studenci i muzycy z Akademii Muzycznej z Wrocławia, Poznania i Warszawy wykonują utwory dawnych mistrzów.
 
Rzesze wiernych nie tylko z diecezji legnickiej przyciąga każdego roku Wielki Odpust Krzeszowski organizowany przez duszpasterzy i radę parafialną od 13 do 15 sierpnia. Tradycyjnie w pierwszą sobotę września zjeżdżają do Matki Bożej Łaskawej niepełnosprawni z całego Dolnego Śląska; natomiast największa pielgrzymka odbywa się w pierwszą sobotę października i zjeżdżają bardzo tłumnie pątnicy zorganizowani w Żywym Różańcu.
 
Jakie działania podejmujecie, aby jak najszerzej popularyzować kult krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej w Polsce i poza jej granicami ?
 
– Naszym największym sojusznikiem są diecezjalne media katolickie oraz Radio Maryja i Telewizja Trwam i Wasza redakcja, za co serdecznie dziękujemy założycielowi tych mediów o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, jego współpracownikom oraz Ewie Nowina Konopce, redaktorowi naczelnemu „Naszego Dziennika”. Każdego roku wraz z radą parafialną zapraszamy Radio Maryja i Telewizję Trwam na poniedziałkowe spotkanie do Matki Bożej Łaskawej. Wspólnie z „Naszym Dziennikiem” nie tylko sprawują one medialny patronat nad naszymi różnymi przedsięwzięciami liturgicznymi, kulturalnymi, ale i często informują o tym, co się u nas dzieje.
 
Ponieważ Pan Bóg zechciał, abym przed wstąpieniem do wyższego seminarium duchownego został najpierw drukarzem-poligrafem, teraz ten zawód ogromnie pomaga mi w nagłaśnianiu o „Perle Baroku Europejskiego”. Wydajemy w sanktuarium dwumiesięcznik „Krzeszowska Pani”, różne ulotki i informacje w języku polskim, czeskim i niemieckim. Do naszego Domu Łaski przybywają z tych krajów bardzo liczne pielgrzymki i grupy indywidualne. Przy Mauzoleum Piastów Śląskich jest również kaplica Św. Marii Magdaleny z Grobem Pańskim. Z tej racji organizujemy dla członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, do których ja także mam zaszczyt należeć, spotkania rekolekcyjne i modlitwy przy znajdującej się w naszej bazylice replice Grobu Bożego.
 
Zaproszenie do Krzeszowa dla Czytelników „Naszego Dziennika” jest stale aktualne. Ale dzisiaj zachęcamy szczególnie do przybycia na XXIII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej.
 
– Oczywiście, że tak. Festiwal, do udziału w którym zgłosiło się kilkanaście zespołów z całego Dolnego Śląska, zainaugurujemy w poniedziałek, 2 maja br., uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w naszej bazylice o godz. 10.00. Po Eucharystii w Sali Widowiskowej Krzeszowskiego Centrum Kultury rozpoczną się konkursowe zmagania. Ich laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez dobrodziejów naszego festiwalu, którym już teraz serdecznie dziękuję za życzliwość dla tego przedsięwzięcia.
 
Dziękuję za rozmowę.