Zapach siana wprowadza w świąteczny nastrój każdego, kto przekracza drzwi krzeszowskiej bazyliki. Efekty żmudnej pracy krzeszowskiej młodzieży pod okiem ks. Mateusza, będzie można zobaczyć już dzisiaj podczas pasterki. To prawdopodobnie największa szopka w diecezji legnickiej w może i na Dolnym Śląsku.

Drugą niezwykłą "szopką" w Krzeszowie jest kościół pw. św. Józefa, w której artysta Michał Willmann pozostawił 50 fresków opowiadających o życiu Świętej Rodziny. Ten kościół to jedyna taka szopka w Europie na północ od Alp.

Do obejrzenia obydwu zapraszamy już w najbliższe święta.

Bardzo starą tradycją w Krzeszowie jest uroczyste i wyjątkowe świętowanie dnia 25 grudnia – Narodzenia Pańskiego. Opat Bernard Rosa w latach 1674 - 78 wybudował wierną replikę groty, w której narodził się Chrystus i stworzył kompleks Betlejem. Opat Innocenty Fritsch nie mniejszą pobożnością gorliwością pałał do Dzieciątka Jezus – Emanuela. W latach 1728 - 35 wzniósł ,,Katedrę Emanuela”, gdyż i tak kronikarze określają krzeszowską świątynię Wniebowzięcia NMP.

Współcześnie niełatwo jest dorównać wielkim opatom, ale ranga głównego Sanktuarium Diecezji zobowiązuje! Dlatego przez wiele tygodni, w lewym ramieniu transeptu, powstaje największa szopka bożonarodzeniowa w diecezji. Parafianie i pielgrzymi będą mogli ją zobaczyć już od 25 grudnia.