Gdy trwał okres liturgiczny Narodzenia Pańskiego  rozbrzmiewał śpiew kolęd i pastorałek w naszych  świątyniach i pod strzechami naszych domów. Pomimo końca grudnia, za oknami królowała nadal jesień, która swym szaromglistym woalem okryła martwe drzewa. Choć przeminął tempus Epiphaniae, a kapłani przyodziali szmaragdowe ornaty okresu zwykłego, tradycyjnie jeszcze słyszy się radosne nuty kolęd. Tak było w Krzeszowie w dniach od 15 do 17 stycznia 2016 r., na Festiwalu Trzech Kultur, którego celem jest promowanie dziedzictwa pogranicza Polski, Czech i Niemiec. Przez stulecia Sanktuarium krzeszowskie było tyglem, w którym stopiły się dzieje trzech narodów, ozdabiając mury świątyń srebrem sztuki i złotem pobożności.

Festiwal rozpoczął się w piątkowy wieczór 15 stycznia. Natomiast w  sobotę, 16 stycznia zeschnięte trawy i krzewy zrobiły się zupełnie białe. Ze starych lip zwisały śnieżne girlandy, a mróz tak oszronił fasadę, że niemalże wydawało się, jakby dawny sztukator rzeźby Ferdynanda Brokoffa i Mattiasa Brauna pokrył drogim szypolenem. Przed głazami z piaskowca, na całunie zimy, radośnie bawiły się dzieci - uczestnicy festiwalu, które akurat w tym momencie miały krótką przerwę w przesłuchaniach. Śnieżne kulki niczym kule armatnie świstały między ich uszami, a panie opiekunki próbowały całą tą czeredę zebrać w jeden punkt. Ich zachowanie wytłumaczyła uczestniczka zabawy Łucja, członkini zespołu ,,Dobroduszki”: Bardzo się z tego cieszymy, że pada śnieg, bo możemy się pobawić, bo u nas w Domaszkowie jest wielka ciapa… Ponieważ dodatkowym wyróżnieniem dla zespołu, który zwycięży w festiwalu, był ponowny występ przed publicznością, wychowawcy gorliwie pytały  dzieci: A jakbyście wygrali to jak chorzy będziecie śpiewać? Słowa okazały się prorocze. Dzieci co prawda nie zachorowały, lecz ,,Dobroduszki” zajęły pierwsze miejsce…

 

Przez trzy dni festiwalu uczestnicy mogli przesiąknąć duchowością Krzeszowa, nocując w gmachach klasztornych u Sióstr Benedyktynek oraz  Sióstr Elżbietanek. W domu kultury miały miejsce przesłuchania i warsztaty prowadzone przez warszawskich aktorów; między innymi przybył profesor i wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie pan Stanisław Górka. Była to nowość w tym roku, że pod okiem profesjonalistów dzieci i młodzież mogli szlifować swoje umiejętności. Jak wspomina Julia ze scholii  ,,Hej Jezu” z parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze: Warsztaty są nam potrzebne gdy występujemy. Na festiwalu jest wspaniale, bardzo nam się podoba i bardzo się cieszymy, że tyle osób chce nas oglądać. Cieszymy się, mogąc tu przyjechać, że jesteśmy wszyscy razem. Oprócz doskonalenia swego rzemiosła aktorskiego na warsztatach, pan Eugeniusz z Zespołu ,,Małe Warzęgowo” zauważył, że doskonałą inspiracją były również występy inny zespołów: Atmosfera jest przewspaniała i co najważniejsze - dzieci wyjadą stąd z tymi wrażeniami, że mogli podglądnąć inne zespoły i taki profesjonalny zespół jak Janicki, z którymi występowaliśmy w operze dolnośląskiej. Jest to budujące, że na takich przykładach te dzieci, które w zasadzie zaczynają swoją przygodę z aktorstwem, dużo wyniosą ze spotkania w Krzeszowie. Na festiwalu panował świąteczny nastój, który wielokrotnie podkreślali uczestnicy: Jest atmosfera świąt, choć już dawno Boże narodzenie było -  powiedziała Karolina z ,,Dobroduszek”, a siostra Damiana z zespołu ,,Iskierki Maryi” ze Szczawna Zdroju stwierdziła: Atmosferę odczuwam jako bardzo radosną, bardzo otwartą i bardzo życzliwą.

 

Na Festiwalu Trzech Kultur nie zabrakło kolędników z Czech. Można było m. in. wysłuchać artystów z Červený Kosteleca, ośmio - tysięcznego miasteczka położonego 50 kilometrów od Krzeszowa: Jsme Poprvé tady a všichni jsme si to užil, zejména vánoční výzdoba kostela a betlém v kostele. Děti opravdu miloval [Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i bardzo nam się wszystko podobało, a zwłaszcza bożonarodzeniowy wystrój kościoła i szopki w bazylice. Dzieciom się to naprawdę bardzo podobało]. O komunikacji dzieci ze swoimi czeskimi rówieśnikami wspomina s. Damiana: Bardzo wspaniałe wyglądało dogadywanie się Polaków z Czechami;  nawiązały się ciekawe relacje.

 

Gdy na niebie rozlał się inkaust wieczoru, w domu kultury jury ogłosiło wyniki festiwalu. W przeglądzie zespołów jasełkowych w kategorii dziecięcej zwycięstwo ex aequo przypadło:  ,,Dobroduszkom” oraz grupie ,,Małe Warzęgowo”. Pośród młodzieży laur zwycięstwa przypadł uczennicom z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, a w kategorii zespoły rodzinne bezkonkurencyjni byli Janiccy z Czarnego Boru. W przeglądzie zespołów kolędniczych w kategorii soliści triumfowali Natalia i Dominik Budzińscy z Lubszy k/Brzegu;  a pośród zespołów dziecięcych zwyciężyła grupa ,,Fantazja” ze Szczawna Zdroju. W kategorii zespoły rodzinne złoto przypadło zespołowi góralskiemu Janicki, srebro odebrała rodzina Jabłońskich, a brąz ,,Regina i Marian”.

 

 Niedziela była trzecim dniem Festiwalu Trzech Kultur. Od godz. 10.3o na scenie Domu Kultury występowały zwycięskie zespoły, a w samo południe uczestnicy zebrali się na Eucharystii w bazylice. Mszę Świętą uświetnił swym występem Chór Męski Zakładów Górniczych „Lubin”, który  na emporze muzycznej wtórował piszczałkom organów Englera, a po liturgii stanął przed ołtarzem soborowym aby wyśpiewać koncert kolęd i pastorałek.  Zapracowani mężczyźni, na których skroniach spoczywały górnicze czaka, swymi głosami donośnymi jak dzwon, wypełniali eter świątyni mariackiej. W ławkach uważnie słuchali ich parafianie i uczestnicy festiwalu. Może w tym momencie, ci ostatni wspominali swoje występy w Krzeszowie, a ich serca wypełniały słowa archanioła Rafała: To, że byłem z wami, nie było moją zasługą, lecz było z woli Bożej. Jego uwielbiajcie przez wszystkie dni i Jemu śpiewajcie hymn! (Tb 12, 18).  

W tym miejscu kustosz Sanktuarium o wyraża serdeczne wyrazy wdzięczności dobrodziejom i sponsorom tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal Trzech Kultur. Bez „ludzi dobrej woli” nie byłoby tyle radości i satysfakcji naszych dzieci i wspaniałej młodzieży. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Fundacja „Polskiej Miedzi”; Burmistrz z Polkowic oraz sponsorzy indywidualni, których nazwiska i imiona zostały złożone podczas Liturgii na zakończenie Festiwalu Krzeszowskiego w bazylice mariackiej -  zostaną głęboko zapisani w sercu wszystkich Organizatorów i Uczestników Festiwalu Jasełkowego i Kolędniczego.

K.M.

Chór Męski Zakładów Górniczych „Lubin” KOLĘDY - VIDEO

Galerie:

Festiwal - przesłuchania

Festiwal - warsztaty

Festiwal - rozdanie nagród

Koncert chóru ,,Lubin"

Galeria Mirosław Ptasiński

Współorganizatorzy:

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE " Polest"
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra z/s w Krzeszowie
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Patronat Honorowy:

Ordynariusz diecezji legnickiej ks. bp. Zbigniew Kiernikowski
Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski
Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu  Elisabeth Wolbers
Konsul Honorowy Republiki Czech we Wrocławiu Arkadiusz Ignasiak
Poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz Michał Ujazdowski

DOBRODZIEJE FESTIWALU TRZECH KULTUR:

1.  Fundacja Polska Miedź SA w Lubinie

2.  Ośrodek Kultury i Sztuki Urzędu Marszałkowskiego Województwa   
     Dolnośląskiego

3.  Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu
     Pan Arkadiusz  IGNASIAK

4.  Radiotechnika Marketing sp. z o.o. z Wrocławia

5.  Burmistrz Miasta i Gminy Polkowice pan Wiesław Wabik

6.  PGM Sp. Z o.o.  Polkowice – prezes Tadeusz Żmigrodzki

7.  NSZZ „Solidarność:  KGHM Polska Miedź, Zakłady Górnicze „Lubin”  Przewodniczący Bogdan Nuciński

8.  NSZZ „Solidarność” KZ KGHM Polska Miedź Oddział Zakłady Górnicze   „Rudna” w Polkowicach – Przewodniczący Józef Czyczerski

9.  Janina  i   Erwin Kempa z Bytomia

10.  Anna i  Janusz Chudyba – Lekarze  z Warty Bolesławieckiej 

11.  Roman Lenczuk z Parchowa k/Polkowic

12.  Prezes Beata Betka, Aqua Park  w Polkowicach

13.  KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Lubin” 
       dyrektor Krzysztof Tkaczuk i Zygmunt Mackało

14. Europoseł RP pan Kazimierz Ujazdowski  (z Wrocławia)

Składamy również podziękowania dla wolontariuszy:

Kinga Staśto
Ania Pazgan
Natalia Struska
Klaudia Nowak
Julia Sikora
Gabriela Pawlik
Karol Gieniec
Mateusz Jeleń
Tomasz Gieniec
Marcelina Morawska
Kinga Stanek
Anna Surma
Franciszek Wondołowski
Barbara Klimczak
Jakub Zasada
Zuzanna Sikora
Emilia Gamoń

Uczestnicy:

Natalia Budzińska z Lubszy

Dominik Budziński z Lubszy

Klaudia Czuba i Maciej Molek z Czarnego Boru

Zespół Góralski Janicki z Czarnego Boru

Rodzina Jabłońskich z Legnicy

Regina i Mariana z Chmielenia

Zespół „Fantazja” ze Szczawna Zdroju

Zespół „Dobroduszki” z Domaszkowa

Zespół „Iskierki Maryi” ze Szczawna Zdroju

Koło Teatralne Szkoły Podstawowej z Rząsin

Schola „Hej Jezu” - ERM z Kamiennej Góry

Szkolny Zespół Teatralny „JONASZ” z Krzeszowa 

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie

Zespół „Małe Warzęgowo” z Warzęgowa

Zespół Młodzieżowy z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu

Rodzinna grupa kolędowa z Červeneho Kostelce.- Kostelečci kolędnicy.