W wyjątkowej uroczystości otwarcia zrewitalizowanej części tego Narodowego zabytku kultury wzięło udział około czterystu gości z Republiki Czeskiej, Polski i Niemiec. Wśród nich pojawił się wicepremier Republiki Czeskiej Pavel Bělobrádek, kardynał Dominik Duka, przeor klasztoru benedyktyńskiego Prokop Siostrzonek, hejtman kraju Hradec Králové Lubomír Franz, a także goście z Polski, m.in. prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej z zastępcą Zygmuntem Nowaczykiem, dyrektor Zamku Książ Krzysztof Urbański, przedstawiciele Diecezji Legnickiej z ks. kanclerzem Józefem Lisowskim i prałatem Sanktuarium w Krzeszowie ks. Marianem Kopko.

Nie zabrakło także benedyktynów i benedyktynów z Brzewnowa, Krzeszowa, Tyńca i niemieckiego Rohr. Oprócz kilku uroczystości związanych z otwarciem i zwiedzania nowych pomieszczeń uczestnicy mogli wziąć udział w wernisażu, który odbywał się w wyremontowanej Galerii Dom, w mszy celebrowanej przez kardynała Dominika Dukę, czy w koncercie znanego czeskiego zespołu Hradišťan. Podczas uroczystości otwarcia zrewitalizowanej części klasztoru w Broumovie o. Prokop Siostrzonek - Przeor Opactwa Brzewnowsko-Broumovskiego, zacytował Václava Havla: „Nie wiem, czy wiem, czym jest cud. Ale to, że tu stoimy z pewnością jest cudem” - który te słowa wypowiedział przed 25 laty witając w Pradze papieża Jana Pawła II. Większość uroczystości moderował Jan Školník, dyrektor generalny Agencji Rozwoju Ziemi Broumovskiej.

Rewitalizacja była wsparta przez ćwierć miliarda koron czeskich pozyskanych ze środków europejskich i była prowadzona w klasztorze od listopada 2013 r. Remont zakończono i teraz w wyremontowanych pomieszczeniach będzie funkcjonować Centrum Edukacji i Kultury Klasztor Broumov, prowadzone przez Agencję Rozwoju Ziemi Broumovskiej. „Planujemy wiele działań kulturalnych i edukacyjnych. W najbliższych dniach będzie tu odbywać się konferencja poświęcona zabytkowym bibliotekom, a także  Dni Otwartych drzwi, kiedy wszystkim chętnym zaprezentujemy nasz ośrodek, a jednocześnie będzie to próba jego działań. Czeka nas także pokaz mody pod koniec kwietnia. Liczymy też na wykorzystanie naszej sali wielofunkcyjnej Drewutnia, który powstał w ogrodach klasztornych. Wszyscy, zarówno z agencji, jak i opactwa ciężko pracowaliśmy na to, aby ten odnowiony obiekt mógł od początku rozpocząć swoją działalność” - mówi Jan Školník z Agencji Rozwoju Ziemi Broumovskiej. (Więcej na www.klasterbroumov.cz)

Kateřina Ostradecká (tł. K. Karwowski)