17 stycznia 2015

Krzeszowskie sanktuarium znane jest z niezwykłych scen związanych z Bożym Narodzeniem, które zdobią zarówno kościół pw. św. Józefa ale i krzeszowską bazyliką. Toteż Krzeszów jest doskonałym miejscem na zmagania i prezentację grup jasełkowych i kolędniczych. W ostatnią sobotę do duchowej stolicy Dolnego Śląska przybyło 14 grup, które zaprezentowało swoje programy jasełkowe i kolędnicze.

Dom Kultury, w którym odbywał się festiwal, po raz pierwszy nazwany Festiwalem Trzech Kultur, wypełnił śpiew kolęd oraz pastorałek. W modlitewnym spotkaniu, ponad 150 uczestników spędziło niezapomniane chwile. 

V polském Křešově se konal Festival tří kultur

Polacy i Czesi w jasełkach - opoka.org.pl

Festiwal kolędniczo-jasełkowy w Krzeszowie - diecezja.legnica.pl

 

Nazwa festiwalu nawiązywała do przenikania się w tym miejscu trzech kultur, zatem do rywalizacji i wspólnego spotkania zaproszono również grupy z Niemiec i Czech. Celem tego przedsięwzięcia była Promocja Dziedzictwa Kultury Pogranicza Polski, Czech i Niemiec.  Chcieliśmy przez wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz przez występy jasełkowe przybliżać ludziom mieszkającym na pograniczu trzech narodów - dzieje chrześcijańskiej tożsamości  - zjednoczonej  Europy.  Festiwal jest również szansą aby najmłodsi mogli poznać swoich rówieśników z Republiki Czeskiej i Niemiec a zarazem zaprezentować swoje możliwości artystyczne. Zamanifestować swój patriotyzm ale także swoją otwartość na współdziałanie z sąsiadami.

Festiwal odbył się pod patronatem JE Biskupa Legnickiego oraz Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego. Mecenat nad festiwalem sprawował Ośrodek Kultury i  Sztuki we Wrocławiu oraz Konsul Honorowy Republiki Czech we Wrocławiu Arkadiusz Ignasiak.

W festiwalu wystąpili:

Zespół dziecięco-młodzieżowy “Iskierki Maryi” ze Szczawno Zdroju

Szkolny zespół teatralny “Jonasz” z Krzeszowa

„Dobroduszki” z Domaszkowa

Zespół Szkolno-Przedszkolny z Radwanic

“Wesołe Nutki” z Trójcy

Sala Maka Sinkis z Machova z Czech

Państwo Regina i Marian z Radoniów

“Owieczki Boże” ze Szczawna Zdroju

Natalia i Dominik Budzińscy z Lubszy

Grupa Olga z Kamiennej Góry

Mali Krzeszowiacy z Krzeszowa

Krzeszowiacy z Krzeszowa

Organizatorzy:   

1. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2.   Dom Kultury  w Krzeszowie

3.  Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE " Polest"