31 października 2014

W krzeszowskim Sanktuarium w noc poprzedzającą Uroczystość Wszystkich Świętych wierni i duszpasterze zgromadzili się na niezwykłym nabożeństwie poświęconym tymże świętym orędownikom. Wszystko rozpoczęła Eucharystia wigilijna, po której rozpoczęło się nabożeństwo. Przy śpiewie Litanii do wszystkich świętych zostały uroczyście wniesione relikwie świętych, które zostały umieszczone na ołtarzu soborowym. Wśród relikwii należy wymienić przede wszystkim świętych męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa:

Święty Kalinik z Gangry, Święty Benigny z Dijon, Święta Kandyda, Św. Kandyd z Agaunum, Święta Fortunata, Święty Faustyn, Święty Fortunat, Święta Felicissima. Relikwie tych świętych mogliśmy oglądać i uczcić zarazem dzięki uprzejmości SS. Benedyktynek. Relikwiarze siostry przywiozły ze swojego klasztoru w Lwowie i był to pierwszy raz kiedy mogły być one okazane wiernym. Notabene zgromadzenie SS. Benedyktynek nosi wezwanie Wszystkich Świętych. Wierni mogli również uczcić relikwie św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe (te relikwie pochodzą z parafii w Gostkowie), św. siostry Faustyny, św. Ojca Pio oraz św. Stanisława Kostki.

Nabożeństwo zakończyło się okadzeniem wszystkich ołtarzy znajdujących się w bazylice krzeszowskiej oraz w Mauzoleum Piastów Śląskich a poświęconych świętym patronom opactwa.

Do czasu rozpoczęcia Mszy Świętej o godz. 23:30 trwała pierwsza Krzeszowska Noc Wszystkich Świętych pod hasłem: POZNAJ,   POKOCHAJ,   NAŚLADUJ - ŚWIĘTOŚĆ  JEST  DLA  WSZYSTKICH !!! Była to alternatywa dla zaczerpniętych z pogaństwa obchodów tzw. Halloween. W tym czasie można było osobiście spotkać się ze świętymi w wizerunkach znajdujących się w krzeszowskiej bazylice, poznać ich historię oraz za ich przyczyną wypraszać potrzebne łaski. 

Nasze modlitewne spotkanie ze świętymi zakończyła Eucharystia wigilijna odprawiona przed ołtarzem Wszystkich Świętych w Mauzoleum Piastów, której przewodniczył ks. Prałat Marian Kopko – kustosz sanktuarium. W wygłoszonej homilii podkreślał on pełny nadziei i radości wydźwięk tego dnia i tej uroczystości, zachęcając wszystkich do pójścia w ślady świętych bohaterów.

Oko w oko z nieśmiertelnymi - Gość Legnicki

Święci w każdym kącie - Gość Legnicki

Noc Wszystkich Świętych - Nasz Dziennik

Noc Wszystkich Świętych w Krzeszowie - Radio Plus