Misterium Męki Pańskiej na terenie krzeszowskiego Sanktuarium

Wieloletnią tradycją krzeszowskiego Sanktuarium jest odgrywane Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne przedstawienie Pasji Chrystusa zostało zaprezentowane wieczorem w Wielką Środę na zakończenie Wielkiego Postu.

 

Pierwsze sceny z Ostatniej Wieczerzy oraz Ogrodu Oliwnego można było zobaczyć w scenerii kościoła pw. św. Józefa, następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia przeszli na Plac Klasztorny, gdzie byli uczestnikami spotkania z Arcykapłanem Kajfaszem oraz zaparcia się Piotra. Podążając za ewangeliczną treścią Pasji w dalszej części nastąpiło spotkanie Jezusa z Piłatem, ubiczowanie, a wewnątrz Mauzoleum Piastów Śląskich spotkanie z Maryją i Szymonem z Cyreny. Wewnątrz Bazyliki zostały odegrane ostatnie sceny począwszy od spotkania z Weroniką, płaczącymi niewiastami, kolejnymi upadkami Jezusa, aż po scenę Ukrzyżowania. Ten kulminacyjny moment wyrysował na twarzach zebranych wewnątrz bazyliki ludzi głębokie przeżycie cierpień Jezusa. Bardzo wymownym momentem był również lament Maryi, gdy w Jej ramionach spoczęło Ciało Jezusa. Misterium Męki Pańskiej zakończyło się ukazaniem Zmartwychwstałego, bo przecież do tego momentu, który stanowi treść naszej chrześcijańskiej wiary, prowadzą nas wydarzenia całego Triduum Paschalnego. Na koniec ks. Proboszcz Marian Kopko podziękował wszystkim za przygotowanie przedstawienia i pogratulował talentu w wiernym przekazie odgrywanych scen.

W całość przedstawienia Misterium było zaangażowanych ponad 40 młodych ludzi z krzeszowskiej parafii. W tym roku w rolę Jezusa wcielił się ks. Jarosław, któremu w reżyserii pomagały panie katechetki Danuta Zasada i Leokadia Rozmysł. Poniżej zamieszczamy tegoroczną obsadę Pasji:


Narrator – Piotr Surma
Jezus – ks. Jarosław Górecki
Apostoł Piotr – Franciszek Wondołowski
Apostoł Jan – Dawid Nowak
Apostoł Jakub – Wiktoria Madzia
Żołnierze – Adrian Mika, Michał Jała, Miłosz Jała, Piotr Mokrzycki, Jakub Ogorzałek
Judasz – Szymon Migacz
Arcykapłan – Mateusz Głąbicki
Szymon z Cyreny – Michał Wondołowski
Maryja – Alicja Jała
Weronika – Kinga Stanek

Niewiasty – Kinga Kurczewska, Kamila Grońska, Aleksandra Gajdosz
Pozostali Apostołowie – Angelika Madzia, Ewa Pawłowska, Julia Ruman, Julia Maciaszek,
Marlena Krężel, Martyna Trojan, Mateusz Szewczyk, Wojciech Zerka
Tłum – Marcin Góra, Marcel Pach, Jakub Kraszewski, Dominik Kmak, Janusz Koszkul,
Oliwia Pawlik
Kobiety – Anna Surma, Emilia Gamoń
Anioł – Julia Łoboz
Służąca – Alicja Kamińska
Reżyseria: Ks. Jarosław Górecki, Leokadia Rozmysł, Danuta Zasada
Muzyka i sprawy techniczne: Danuta Zasada, Hubert Cyran
Scenografia: Leokadia Rozmysł, Dorota Głąbicka
Charakteryzacja: Danuta Stanek, Dorota Głąbicka

Galerię z wydarzenia można zobaczyć tutaj.