Zakończył się II etap prac projektu, obejmującego przeprowadzenie kompleksowej konserwacji organów Michaela Englera. Zakres prac obejmował przeprowadzenie prac konserwatorskich przy sekcji głównej instrumentu. Remont był połączony z czyszczeniem, usunięciem usterek, uszkodzeń oraz strojeniem sekcji.

 Szczegółowy zakres prac obejmował: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawa wentyli, wymiana uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja traktury. Montaż, intonacja i strojenie sekcji.

Całość prac prowadzona była pod nadzorem ks. dra Piotra Dębskiego. Wielkie podziękowania należą się fundacji Erika-Simon, która zafundowała prace konserwacyjne. Dziękujemy także firmie Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH - wykonawcy prac. Dzięki tym wszystkim podmiotom już od dziś możemy cieszyć się jakością instrumentu i oryginalnym dźwiękiem.

Warto przypomnieć że instrument Michaela Englera znajdujący się w bazylice to unikat. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż organy składają się 95% oryginalnych części. Całe organy posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.

Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Letnie Koncerty Organowe - w lipcu i sierpniu organy zabrzmią koncertowo! Zapraszamy.

 

(JT)