Nadchodzi 11 listopada, zwłaszcza w tym roku to niezwykle ważny dzień dla Polski i Polaków. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa ta data i związany z nią jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie umknął uwadze nikogo. Również Europejska Perła Baroku czując odpowiedzialność za promocję wartości patriotyzmu, w bardzo wyraźny sposób, przez cały rok świętowała 100-lecie Niepodległej.

Dziś podsumowując nasze patriotyczne uroczystości i wydarzenia zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę, która odbędzie się 11 listopada 2018 roku o godz. 12:00 w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie.

12 i 13 maja w Krzeszowie odbył się 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, tego roku odbył się on pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także pod patronatami Biskupa Legnickiego ks. prof. Zbigniewa Kiernikowskiego i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pani Marzeny Machałek. Wydarzeniu towarzyszyła V Pielgrzyma Motocyklowa Dolnego Śląska i Wielki Piknik Patriotyczny.

Dla Niepodległej zagraliśmy także dwa koncerty. Pierwszy z nich odbył się 9 czerwca w Bazylice wystąpił Zespół Śląsk, który 65 lat promuje polską twórczość ludową i narodową. Trzy tygodnie później gościliśmy w Krzeszowie wybitnego polskiego multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka. Wraz z córką sprawił on przybyłym na koncert słuchaczom najprawdziwszą muzyczną ucztę. Na dwa ww. koncerty przybyło łącznie blisko 1000 osób!

Podsumowując świętowanie tego 100-lecia w Krzeszowie trudno byłoby pominąć inicjatora tych wszystkich wydarzeń, wieloletniego działacza, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ks. Mariana Kopko.


Ks. Marian Kopko (fot. Relacje Regionalne)

Ks. Marian oprócz duchowej działalności swoje życie poświęcił walce o wolną ojczyznę. Odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności w czasie stanu wojennego ukrywał działaczy Solidarności, których tropiły służby komunistyczne oraz przechowywał i kolportował podziemne wydawnictwa. Był również później zaangażowany w działalność antykomunistyczną aż do upadku systemu. To także organizator Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Mszy za Ojczyznę, wykładów, spotkań i wystaw o tematyce patriotycznej, inicjator wmurowania tablic pamiątkowych poświęconych: marsz. Józefowi Piłsudskiemu – w katedrze św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy, Konfederatom Barskim – w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Wszystkich, którzy 11-ego listopada planują odwiedziny Krzeszowa, zachęcamy do udziału w programie przygotowanym przez CBK Gminy Kamienna Góra. Poniżej zaproszenie.

red. JT