Informacja 20.11.2018. Cała Polska usłyszała o stratach spowodowanych wichurą z dnia 30.10.2018 roku. W wielu mediach pojawiła się informacja o zerwanym dachu. Część ludzi dobrej woli zadeklarowała się również wsparciem w naprawie szkód. W związku z tym informujemy, że ofiary przyjmowane są na konto bankowe Parafii w Krzeszowie. Dziękujemy wszystkim za dar serca w tych trudnych chwilach.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
pl. Jana Pawła II 1 , 58-405 Krzeszów
32 8395 0001 0016 3529 2006 0001
z dopiskiem „dach św. Józef”

Apel Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu (do pobrania)

 

Aktualizacja 31.10.2018. W dniu dzisiejszym zalegająca na dachu uszkodzona blach została przytwierdzona tak aby nie mogła być dalej podrywana oraz aby nie osunęła się w dół. Całość uszkodzonej połaci została zabezpieczona przed ewentualnymi opadami. Na piątek 2.11 zaplanowane jest rozpoczęcie usuwania zalegającej blachy i zabezpieczanie obiektu na zimę. Administratorzy zabytku podjęli decyzję o próbie pozyskania środków na kapitalny remont całości dachu w 2019 roku. Poprzedni remont dachu miał miejsce w latach 70 uw. Zastosowane wówczas materiały sprawiły że po niespełna 50 latach pokrycie dachu zaczęło przeciekach i wykazywać nieodwracalne uszkodzenia. Obiekt był ubezpieczony - tak więc część kosztów pokryje ubezpieczyciel. Zarządca wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie remontu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szacowany koszt prac to 1,2 mln zł. (GŻ)

 

Informacja 30.10.2018. W nocy (30.10.2018) od godz. 1:00 na strychu kościoła pw. Św. Józefa w Krzeszowie włączał się alarm. Przybyłe na miejsce służby oznajmiły, iż na strychu słyszalne są niepokojące dźwięki elementów poruszających się za sprawą silnego wiatru. Wczesnym rankiem (około godz. 6:00) wiatr naderwał liczący ok. 200 m2 płat miedzianego pokrycia. Przybyła na miejsce Straż Pożarna, jak i sama obsługa obiektu była bezradna. Nieustająca wichura nie pozwoliła na wyciągnięcie drabin, czy na jakiekolwiek inne działania zabezpieczające. Cały teren wokół kościoła został wyłączony z ruchu, pozostało jedynie czekać.

Kościół pw. Św. Józefa to druga perełka naszego opactwa. Stanowi on największy zbiór fresków "Śląskiego Rebrandta" Michaela Willmanna. Zalanie tak bezcennych malowideł byłoby wielką i nieodwracalną tragedią. Większe naderwanie dachu mogłoby zagrozić potężnym oknom kościoła, a jego zerwanie stanowiłoby ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Na szczęście, w godzinach wieczornych pogoda się uspokoiła. Wszystkie prace zabezpieczające (w tym również wysokościowe) zostały zaplanowane na jutro. Warto także zaznaczyć, że dzisiejsze zdarzenie jest ciągiem pogodowych nieszczęść w Krzeszowie. Równo rok temu (26 października 2017) orkan "Grzegorz" zerwał pokrycie dachowe Bazyliki Wniebowzięcia NMP.

Zdarzenie nie wycofuje nadchodzących wydarzeń i świąt. (JT)

Zdjęcia szkód z godz. 10:00 (link)

Artykuł na stronie www.opoka.news