Noc Wszystkich Świętych

31 października 2018 r. przypadła V. edycja Nocy Wszystkich Świętych. Wydarzenie to emanowało radością, a specjalnie przygotowany program przyniósł dużą frekwencję zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych. Już od pierwszej edycji nasza Noc tworzy alternatywę dla "Halloween". Podczas promocji tegorocznego wydarzenia zabawnie podpisywaliśmy w internecie posty informacją, że krzeszowska Noc Wszystkich Świętych to nasze "HolyWins". 31 października w Krzeszowie Święty naprawdę wygrał!

 Pierwsza część została zapoczątkowana przez dzieci i młodzież. Bal Wszystkich Świętych organizowany przez ks. Jarosława Góreckiego to już tradycja. Dzieci w pięknych strojach, taniec, słodkości.

Fotorelacja - Bal Wszystkich Świętych

Po balu wspólnie udaliśmy się na bardzo uroczystą Mszę Świętą. Była ona połączona z procesyjnym przeniesieniem relikwii świętych do Mauzoleum Piastów. Całość prowadzona przez ks. kustosza Mariana Kopko wraz z licznym gronem ministrantów oraz z młodzieżą przebraną w stroje cystersów stworzyło niespotykaną atmosferę. Po tym jak relikwie zostały złożone do Mauzoleum, zostało ono otwarte dla wszystkich. 

Fotorelacja - Msza Święta (wraz z przeniesieniem relikwii)

Dużym zainteresowaniem (kolejny rok z rzędu) cieszyła się gra terenowa. Dzieci i młodzież mogły wybrać jedną z dwóch gier, zależnie od preferowanego poziomu trudności. Jak wspominała młodzież "bywało ciemno i nie było łatwo" - faktycznie trzeba było się natrudzić, aby sprostać wyzwaniom gier stworzonym przez Rafała Bijaka - na co dzień przewodnika po krzeszowskich opactwie.

Fotorelacja - gra terenowa

Rafał - przewodnik, a zarazem student historii na Uniwersytecie Wrocławskim - to posiadacz ogromnej wiedzy o Europejskiej Perle Baroku. W ramach programu V. Nocy Wszystkich Świętych, oprócz przygotowania ww. gier przeprowadził on wykład w Mauzoleum Piastów. Tematyka spotkania dot. architektury Mauzoleum, pochowanych tam piastów, a także spoczywających tam relikwii.

Fotorelacja - zwiedzanie Mauzoleum Piastów pt. "Niezwykła Nekropolia"

Tej październikowej nocy nie zabrakło także muzyki. Nocny Koncert Organowy w wyk. Antoniego Pokory był gratką dla melomanów. Blisko 100 osób wysłuchało koncertu, który odbył się on w delikatnym, klimatycznym oświetleniu. Każdy z uczestników po koncercie miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia z naszym cystersem. Szczęśliwców, którzy zdecydowali się na fotografię odsyłamy w poniższy link. Zdjęcia można bezpłatnie pobrać na komputerach (nie ma takiej możliwości w przypadku urządzeń mobilnych).

 Bardzo prosimy aby w przypadku udostępniania zdjęć następująco je podpisać - fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku

Fotorelacja - Nocny Koncert Organowy oraz plener zdjęciowy z cystersem

Jak co roku, punkt o północy rozpoczęliśmy dzień 1 listopada Mszą Świętą w Mauzoleum Piastów przy ołtarzu Wszystkich Świętych. Mszę odprawił ks. Jarosław Górecki.

Fotorelacja - Msza Święta w Mauzoleum Piastów

 

red. JT, foto. P. Groński