Za nami rok 2017. 365 dni owocnych w ogrom wydarzeń, które miały miejsce w naszym życiu. Również w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie wiele się w tym czasie wydarzyło – razem uczestniczyliśmy w kolejnych pielgrzymkach: m.in. Żywego Różańca, Motocyklistów, Narodowych Sił Zbrojnych, Niepełnosprawnych oraz najważniejszym wydarzeniu naszego Sanktuarium czyli  15 sierpnia kiedy świętowaliśmy Wielki Odpust Krzeszowski.

Do wielu parafii diecezji legnickiej przybyło Oblicze Matki Bożej Łaskawej w ramach rozpoczętej peregrynacji. Dokonaliśmy wielu inwestycji, które pozwolą zachować piękno pocysterskiego opactwa (m.in. było to odnowienie kolejnego przęsła w kościele brackim pw. Świętego Józefa, remont wieży w kościele św. Wawrzyńca w Krzeszówku). Był to też rok kolejnych rocznic – świętowaliśmy 25 – lecie powstania Diecezji Legnickiej oraz 20 – lecie koronacji Cudownej Ikony przez św. Jana Pawła II. Mamy więc za co dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Łaskawej Pani.

W krzeszowskiej bazylice pw. Wniebowzięcia NMP, jak i wielu innych kościołach w całej Polsce, tradycją jest odprawienie dziękczynnej Mszy Świętej w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, by wejść w Nowy Rok z modlitwą. Nie zabrakło tego i w tym roku.  O północy w Krzeszowskim Domu Łaski, Kustosz Sanktuarium ks. Marian Kopko przewodniczył Eucharystii, na którą przybyli zarówno parafianie jak i osoby z terenu Dolnego Śląska. Podczas której uczestniczy dziękowali „Naszej Cudotwórczyni” za otrzymane łaski oraz prosili o kolejne dary dla siebie i swoich rodzin na Nowy 2018  Rok.

Mieszkańcy Krzeszowa nie mogli również zapomnieć o pokazie fajerwerków. Była to istna uczta kolorów, które wznosiły się nad Bazyliką i okolicznymi domostwami. Zobaczenie pokazu na tle Sudetów było wielką nagrodą dla śmiałków, którzy przed północą udali się na pobliską górę św. Anny, w pobliże kościoła poświęconego Babci Pana Jezusa. A było nas kilkanaście osób!!   Widoku, który był iście fantastyczny oczywiście nie można uchwycić w obiektywie ….  (ale oczywiście nie zaszkodzi spróbować).      

Na czas świętowania i nadchodzący czas karnawału, ale i także na cały rok 2018 r., życzymy Państwu z Krzeszowskiego Domu Łaski - wielu łask, pomyślności i wytrwałości w dążeniu do szerzenia dobroci (oby nie brakło jej również w wypełnianiu postanowień noworocznych). Życzymy również  tego, abyście Państwo przez najbliższe 366 dni wiele razy wędrowali do Tronu Krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej; do Europejskiej Perły Baroku.

Rafał Bijak