Ktoś kiedyś zapytał – Czy w Krzeszowie jest ruchoma szopka? Tak – odpowiedziałem bez wahania. – w Krzeszowie znajduje się jedyna i niepowtarzalna szopka opowiadająca losy Świętej Rodziny. I choć jest dwuwymiarowa to trzeba się trochę „poruszać” żeby ją całą zobaczyć.

Mowa oczywiście o kościele pw. Świętego Józefa. Stojący nieco w cieniu potężnej bazyliki za to kryjący w swoich murach niezwykłą opowieść o codzienności niecodziennej rodziny. Większość oglądanych szopek skupia się na momocie narodzenia, odwiedzinach pasterzy tudzież innych przybyszów. Malowidła Michała Willmanna kreślą historię znacznie szerzej – od zaślubin Józefa i Maryi, poprzez zwątpienia Józefa, spis ludności, poszukiwanie noclegu, obrzezanie i ofiarowanie w świątyni aż do momentu odnalezienia Jezusa wśród uczonych w Piśmie. Jednak sceny umieszczone na ścianach świątyni i antepediach ołtarzy przedstawiają nie tylko historie znane z kart ewangelii ale również te, które musiały wydarzyć w codziennym życiu rodziny, której Bóg powierzył niezwykłe zadanie.

Znajdziemy tu Józefa kołyszącego małego synka, w drugiej scenie ocierającego mu łzy, są też anieli suszący pieluszki przy ognisku i Maryja przędąca przy kołowrotku lub przechadzająca się z rodziną w pięknym barokowym kapeluszu. Większość scen umiejscowiona w tutejszej sudeckiej scenerii sprawia, iż można odnieść wrażenie, że historie te toczą się teraz wokół nas i wtedy szopka naprawdę zaczyna być „ruchomą”.

Bez powodzenia szukaliśmy drugiej takiej świątyni na świecie więc tak krzeszowska prawdopodobnie jest jedyną, w której można odnaleźć tyle scen z życia Maryi, Józefa i Jezusa. Tutaj rozpocznie się tegoroczna pasterka. Stąd w uroczystej procesji zostanie przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus do krzeszowskiej bazyliki.

Kościół pw. Świętego Józefa można zwiedzać codziennie od 9 do 15 w ramach trasy podstawowej.