31 październik 2017

Za nami IV edycja Krzeszowskiej Nocy Wszystkich Świętych, skierowanej do tych wszystkich. którzy pragnęli z radością przeżyć Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych. Jak i przy poprzednich odsłonach, Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie nawiedziły rzesze świętych i błogosławionych.

Choć za nami smutne wydarzenia, które miały miejsce w niedzielę, to ten wieczór pełen był radości i nadziej, którą daje wiara w obcowanie świętych.

relacja niedziela.pl

Krzeszowską Noc Wszystkich Świętych rozpoczął tradycyjny Bal Wszystkich Świętych. Zabawa zorganizowana w Sali Rycerskiej w klasztorze ss. Benedyktynek, przyciągnęła najmłodszych, których zadaniem było przebrać się za wybraną osobę świętą. Dlatego też wśród bawiących się, dostrzec można było oprócz aniołów m.in. św. Franciszka, bł. Hiacyntę. Z galerią wydarzenia mogą się państwo zapoznać tutaj.

Około 17.30 w Bazylice mniejszej rozpoczęło się ostanie w październiku nabożeństwo różańcowe oraz Eucharystia. 

Tradycją Krzeszowskiej Nocy Wszystkich Świętych jest również procesja z relikwiami świętych. W tym roku było ich ponad 20! Około godziny 19 wyruszył uroczysty pochód złożony z dzieci i młodzieży, który wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza, przenieśli relikwiarze do Mauzoleum Piastów zatrzymując się przy każdym ołtarzu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i oddając cześć wszystkim świetym wzywanym w krzeszowskiej bazylice. Wśród relikwii można było odnaleźć takich świętych i błogosławionych jak: Tomasz Apostoł, Bartłomiej Apostoł, Jakub Mniejszy, Scholastyka, Benedykt, Bernard, Klemens. Nie zabrakło również relikwii Krzyża Św. Procesją zakończyło uroczyste odśpiewanie Litani do Wszystkich Świętych. Galeria wydarzenia znajduje się tutaj.

Po zakończonej procesji, chętni mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych grach terenowych, które w tym roku skupiały się na świętych, którzy przedstawieni są w krzeszowskich kościołach. Dzieci i młodzież pełni zaangażowania i emocji poszukiwali istotnych informacji o świetych poszerzając jednocześnie wiedzę o swoich patronach. Galeria wydarzenia.

Punktualnie o północy w Mauzoleum Pistów rozpoczęła się Msza Święta przy ołtarzu Wszystkich Świętych, której przewodniczył ks. Jarosław Górecki. Galeria.