7 lipca 2017 odbyło się oficjalne otwarcie wystawy medaliersko-fotograficznej "Być Razem. Rozmowy z Janem Pawłem II", która od tej pory jest dostępna dla turystów w Mauzoleum Piastów Śląskich W ramach trasy podstawowej.

Wystawę otworzył Kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej Ks. Józef Lisowski około godziny 13:45 po koncercie organowym "Muzyka Dawnych Mistrzów", który wykonał Antoni Pokora.

Wystawa zawiera dwie, splecione ze sobą ścieżki narracyjne. Pierwsza z nich złożona jest z dzieł ponad pięćdziesięciu współczesnych polskich artystów medalierów, których prace tworzą kolekcję powstałą w roku 2016. Jej premierowa prezentacja miała miejsce w Panteonie Narodowym w Krakowie w roku 2016.

Druga ścieżka narracji to , to kolekcja fotogramów autorstwa Marii Przystasz, Piotra Krzyżanowskiego, Wojciecha Obremskiego oraz Konstantego Kawardzisa, którzy fotografowali papieskie odwiedziny Legnicy w 1997 roku.

Część fotograficzna wystawy stanowi dokument a zarazem świadectwo zarejestrowanych faktów, wydarzeń, emocji składających się na przeżycie uczestników spotkania. Część medalierska, wykorzystując właściwości sztuki, jest artystyczną medytacją nad fenomenem spotkania, wspólnoty, jedności. Korzystając z inspiracji jakie przynosi nauczanie Jana Pawła II o jedności, stawia pytania i staje się zachętą do refleksji na temat doświadczenia bycia razem.

Wystawa zorganizowana jest przez Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Fundację Europejska Perła Baroku i będzie można ją oglądać w Krzeszowskim Sanktuarium do końca września. Zachęcamy Państwa już teraz do odwiedzin Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.