2-4 czerwca 2017

Minęło dokładnie 20 lat - dwie dekady od wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy i koronacji Matki Bożej Łaskawej koronami papieskimi. 2 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II na lotnisku w Legnicy odprawił Mszę Św. podczas której wygłosił jakże ważną homilię dotyczącą życia społecznego i pracy w świetle wiary. W trakcie rozważania Ojciec Święty skierował do ponad 400 tysięcy osób słowa aktu koronacyjnego Cudownej Ikony, w którym wyraził nadzieję, iż ten gest koronacji będzie „wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi śpieszących do Krzeszowskiego Domu Łaski”.

Jubileusz Łaskawej Pani. Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony - legnica.fm
Jubileusz Łaskawej Pani - niedziela.pl
Krzeszów: zakończył się Jubileusz Łaskawej Pani - ekai.pl
Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony - opoka.pl
Krzeszowski jubileusz - naszdziennik.pl

W dniach od 2 do 4 czerwca do Sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie przybyła rzesza pielgrzymów, którzy pragnęli podziękować Maryi za otrzymane dary oraz wziąć udział w obchodach 20. rocznicy koronacji Cudownej Ikony a te w opactwie pocysterskim zaplanowane były tak wzmocnić poczucie duchowej relacji z Nostra Taumaturga (Naszą Cudotwórczynią). Główne uroczystości zgodnie z zapowiedzią odbyły się 3 czerwca. Po całonocnym czuwaniu przy Najświętszym Sakramencie i wizerunku Maryjnym o świcie wierni zebrali się na Godzinki. Dziękczynną Mszę Świętą Jubileuszową, która zgromadziła wielu znamienitych gości w samo południe sprawował Bp Stefan Cichy a Słowo Boże wygłosił ks. Józef Lisowski. W trakcie homilii kanclerz diecezji legnickiej przypomniał wiernym uczestniczącym w Eucharystii postać Bp. Tadeusza Rybaka – pierwszego ordynariusza legnickiego, oraz jego działania na rzecz wtedy młodej wspólnoty Kościoła na ziemiach piastowskich, a które doprowadziły do wizyty św. Jana Pawła II oraz do koronacji najstarszego wizerunku Maryjnego w Polsce.

Dla osób, które pragnęły pogłębić swoją wiedzę na temat Cudownej Ikony, Fundacja Europejska Perła Baroku wraz z parafią przygotowała szereg konferencji naukowych. Wykłady prowadzone przez doskonałych specjalistów odbyły się w klasztorze benedyktyńskim w tak zwanej Sali Rycerskiej.

Oprócz wydarzeń stricte duchowych oraz naukowych, dla wiernych oraz turystów odwiedzających w tych dniach pocysterskie opactwo w Krzeszowie, czekało wiele innych atrakcji. Chętni mogli wziąć udział w projekcji filmu pt. „Ziemia Maryi”, skorzystać z agapy przy restauracji, wysłuchać występu zespołu folklorystycznego „Janicki”. Na 4 czerwca zaplanowana była III Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” z Regionu Zagłębie Miedziowe oraz koncert chóru SKORANTA pt. „Krzeszowska Bogarodzico bądź nam Łaskawa”.

Duszpasterze, pracownicy i wolontariusze krzeszowskiego sanktuarium dziękują serdecznie wszystkim przybyłym, za wspólne obchody rocznicowe tak ważnego dla naszej diecezji wydarzenia.

Rafał Bijak