18 grudnia 2016

Dokładnie tydzień przed Uroczystością Bożego Narodzenia w Krzeszowie przeżywamy, przeżywamy niezwykle podniosłą uroczystość - jedną z najważniejszych w ciągu roku. Cała bazylika, tego dnia, jaśnieje setkami świec,a do sanktuarium przybywają niestrudzeni pielgrzymi, bo dzień ten jest wyjątkowy. Święto Światła - obchodzone jest na pamiątkę odnalezienia Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej po blisko 200 latach, które spędziła pod posadzką zakrystii kościoła klasztornego.

Według podań w 1426 roku klasztor najeżdżają Husyci, mordu ją 70 zakonników i plądrują święte miejsce. Nie znajdują jednak najcenniejszego skarbu. prawie 200 lat później, 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu zakrystii, dzięki niezwykłej smudze światła, zostaje odnaleziona zbutwiała skrzynia a w niej nietknięty wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Od tego czasu w Krzeszowie świętowane jest właśnie to cudowne odnalezienie.

Począwszy od porannych godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP rozpoczęła się całodzienna adoracja Cudownej Ikony w kaplicy Loretańskiej. Przez cały dzień sanktuarium nawiedzały rzesze pielgrzymów aby skorzystać z tej niepowtarzalnej szansy - spojrzenia Łaskawej Pani "prosto w oczy". Krzeszowska bazylika jaśniała setkami świec będącymi jednocześnie materialnym znakiem zanoszonej w tym dniu modlitwy przez ręce Matki Zbawiciela.

O godz. 16:30 w uroczystej procesji, cudowny wizerunek, został przeniesiony do ołtarza głównego, przy którym  sprawowana była wieczorna Msza Święta na zakończenie rekolekcji adwentowych, które poprowadził ojciec Dariusz Dąbrowski ze Świętej Góry w Gostyniu. Jego kazanie tutaj.

Po Eucharystii rozpoczęło się "nabożeństwo światła". Przy dźwiękach chorału, wierni mogli podejść z zapaloną świecą do ikony, złożyć swoją modlitwę i przez ucałowanie wizerunku oddać hołd Krzeszowskiej Pani. Nabożeństwo zakończył apel Maryjny, prowadzony przez ojca rekolekcjonistę.