21 stycznia 2017

Już po raz siódmy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz działająca  przy nim Fundacja „Europejska Perła Baroku” były głównymi organizatorami Festiwalu Trzech Kultur – Przeglądu Jasełkowo-Kolędniczego.

Na scenie tamtejszego Centrum Kultury zaprezentowało się dzisiaj kilkudziesięciu wykonawców z metropolii wrocławskiej oraz graniczących z nią wspólnot parafialnych z Czech i Niemiec.

– Ta impreza ma przede wszystkim łączyć nasze pogranicze, Polaków, Czechów i Niemców. Najlepiej jest to wyrażane poprzez modlitwę. A kto śpiewa kolędy, pastorałki, bierze udział w jasełkach, to dwa razy się modli – mówił w swoim wystąpieniu inaugurującym festiwal jego główny pomysłodawca ks. prałat Marian Kopko, kustosz krzeszowskiej bazyliki. 

W kategorii jasełkowej pierwsze miejsce zdobyło koło teatralne z parafii św. Barbary w Nowej Rudzie, drugie grupa jasełkowa ze wspólnoty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Witkowie, a trzecie zespół z parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach. Natomiast wśród grup kolędniczych zwyciężyli Mali kolędnicy z Cervonego Kosteleca (Czechy) przed Sokta Ciureja Angelo z parafii pw. św. Jerzego w Wałbrzychu i Ksenią Duszeńko  ze wspólnoty pw. Św. Trójcy w Paszowicach.

Honorowy patronat nad imprezą sprawował ordynariusz diecezji legnickiej ks. bp Zbigniew Kiernikowski, a medialny m.in. Telewizja Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik”.

Marek Zygmunt - Nasz Dziennik - Połączyć pogranicze