MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2664
WczorajWczoraj3369
WszystkieWszystkie4122853

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Dnia 3 października 2015 r. do krzeszowski Dom Łaski Maryi wypełniło niemalże 4 tys. pielgrzymów z różańcami w dłoni. Tradycyjnie, jak co roku pierwsza niedziela października jest dniem, w którym do duchowej stolicy Śląska przyjeżdżają członkowie i sympatycy żywego różańca.  

Obszerne, krzeszowskie parkingi ledwo mieściły sznury autokarów, z których wysiadali pątnicy z bliska i z daleka, których celem było aby zimny październikowy poranek rozgrzać gorącą modlitwą u tronu Łaskawej Pani.

Kościół mariacki szczelnie wypełnił się pielgrzymami, gdy o godz. 10 ks. Bogdan Michalski poprowadził dla zgromadzonych katechezę. Po jej zakończeniu lud Boży padł na kolana, aby adorować Zbawiciela, który ukrył się w białej hostii, zasiadając na melchizedeku w rokokowej monstrancji. W samo południe rozśpiewały się kuranty na wieżach kościoła mariackiego. Rozśpiewali się również wierni w jego wnętrzu. Przez otwartą na oścież kobaltową bramę wkroczyli kapłani, stąpając ku karmazynowym stopniom ołtarza soborowego. Dębowe stalle, które prascy artyści przygotowali dla 50 mnichów, nie pomieściły przybyłych kapłanów, których niemalże połowa zgromadziła się pomiędzy nimi. Eucharystii przewodniczył bp senior Stefan Cichy, a homilię wygłosił bp sufragan Marek Mendyk. Gromadzimy się w domu Matki, domu Maryi, aby tak jak zawsze powierzać jej naszą codzienność, oplatając tę codzienności tajemnicami różańca świętego – powiedział do zgromadzonych, dodając, że: Różaniec uczy mądrego przeżywania naszej codzienności. Patrząc na szczelinie wypełnioną świątynię rzekł: Modlitwa jednego człowieka może wiele uczynić, a cóż dopiero modlitwa wspólnotowa nas wszystkich. Członków żywego różańca było tak dużo, że przepełnione były nawet empory w nawie głównej, a część przybyłych oglądała Mszę Św. na telebimie obok fasady. Po zakończeniu Eucharystii na pątników przygotowany był bigos i grochówka. W godzinę miłosierdzia wierni odmówi koronkę, lecz świątynia bracka nie była w stanie ich pomieścić. Ta modlitwa duchowo zakończyła pielgrzymkę.

 

K. M.

Relacja na diecezja.legnica.pl lub  legnica.gosc.pl

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni