MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2651
WczorajWczoraj3369
WszystkieWszystkie4122840

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

W sobotę 10 października 2015 roku w bazylice krzeszowskiej miała miejsce niecodzienna uroczystość. Otóż S. Bogumiła, obecnie pracująca w Środzie Śląskiej -  elżbietanka i pielęgniarka dziękowała Panu Bogu i Matce Najświętszej za łaskę powołania w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety w prowincji wrocławskiej.  Na chrzcie świętym otrzymała imię: Jadwiga. Jej rodzice Anna i Piotr pochodzili z Podlasia, z miejscowości: Krasowo-Częstki. Mając 16 lat; śladami swojej o pięć lat starszej siostry; elżbietanki  Siostry Laurencji (była również  obecna w Krzeszowie na uroczystości) wstąpiła młoda Jadzia do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu.

 

Jako kandydatka ukończyła Szkołę Pielęgniarską. Po profesji zakonnej w 1966 roku została skierowana do pracy w Szpitalu Miejskim w Bielawie.  Początkowo była na stanowisku pielęgniarki na chirurgii dziecięcej a następnie została główną instrumentariuszką i oddziałową w bloku operacyjnym tegoż szpitala bielawskiego. W Bielawie poza szpitalem Siostra Bogumiła rowerem jeździła do chorych dzieci i starszych ludzi z posługą pielęgniarską; nie bacząc na warunki pogodowe i porę dnia.  Przepracowała w Bielawie 33 lata. Następnie władze zakonne przeniosły S. Bogumiłę do Wlenia; później do Wałbrzycha na Biały Kamień a obecnie pracuje jako przełożona Domu Zakonnego w Środzie Śląskiej.

      W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyło 13 kapłanów i wiele Sióstr Elżbietanek z Polski i zagranicy. Była obecna Siostra Wikaria Damaris z Domu Prowincjalnego we Wrocławiu. Całość uroczystości zaplanowali trzej kapłani, którzy bezpośrednio znali S. Bogumiłę z jej pracy w Bielawie: Ks. Kanonik Jacek Włostowski, urodzony w Bielawie i sąsiad Sióstr Elżbietanek  oraz pracujący wtedy w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Bielawie: Ks. Kanonik Krzysztof Ambrożej i piszące te słowa Ks. Marian Kopko. Swoją obecnością zaszczycili Siostrę: Ks. prałat Wincenty Tokarz w Wrocławia – Stabłowic, Ks. Dziekan Leszek Kowalski z Chobieni oraz jego bratanek Ks. prof. Rafał Kowalski z Wrocławia – rzecznik Kurii Wrocławskiej. Gościliśmy również w krzeszowskiej bazylice kapłanów wraz z pielgrzymami z Poznania, Wrocławia – Wojszyc, z Wielunia, z miejscowości Koźle oraz z Bodzanowa w diecezji  opolskiej. Swoją modlitwą wspierali Siostrę Bogumiłę również kapłani z Sanktuarium Krzeszowskiego.

            Jego Świątobliwość Franciszek w liście z Watykanu datowanym na dzień 26 stycznia 2015 roku przesłał wszystkim Siostrom Jubilatkom i ich Wspólnotom Zakonnym serdeczne życzenia, aby trwający Rok Życia Konsekrowanego pomógł im uwielbiać Boga za otrzymane łaski, zachować żywą tożsamość jak również umocnić jedność rodziny zakonnej. Na koniec listu papież Franciszek udzielił Siostrom Elżbietankom Apostolskiego Błogosławieństwa.

            Uroczystości w Krzeszowie zakończyło uroczyste błogosławieństwo Jubilatki oraz wspólna fotografia z kapłanami, siostrami zakonnymi oraz rodziną i przyjaciółmi przed Tronem Łaskawej Pani Krzeszowskiej.

Ks. Marian Kopko – kustosz

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni