MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2669
WczorajWczoraj3369
WszystkieWszystkie4122858

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

W dniu 23 września 2015 r. do krzeszowskiego Sanktuarium przybyli uczestnicy XVI zjazdu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. W swojej pielgrzymce pragnęli połączyć fides et ratio – aby zarówno pokłonić się Pani Łaskawej, jaki i uczestniczyć w konferencji naukowej, pomni na słowa św. Jana Pawła II: ,,wiara i rozum są jak dwa skrzydła unoszące człowieka ku kontemplacji prawdy”. O godz. 9. 30 w gotyckiej fraterni krzeszowskiego klasztoru rozpoczęła się konferencja Organy i muzyka organowa w kulturze Kościoła. Znani prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z instrumentem organowym, wskazując na interesujące aspekty, które są z nim związane. ,,Tematyka tegorocznego zjazdu oscyluje wokół organów, do czego inspiruje nas szacowne opus organi z bazyliki w Krzeszowie. Zarząd SPMK pragnął, aby jednodniowy pobyt całego naszego zgromadzenia w Krzeszowie miał charakter ściśle naukowy, ale chcieliśmy także pozwolić wybrzmieć muzyce, stąd aż dwie prezentacje organów”- powiedział prezes SPMK ks. Grzegorz Poźniak.

Pod palmowymi sklepieniami klasztornej sali ks. dr Mariusz Białkowski zarysowywał inspiracje chorałem gregoriańskim w muzyce organowej. Profesor Julian Gembalski perorował o ,,Organach jako dziedzictwie Kościoła”, a dyrektor muzeum w Kamiennej Górze p. Barbara Skoczylas - Stadnik opowiadała o unikalnych barokowych instrumentach w zbiorach placówki. Do zgromadzonych przemawiał również ks. dr Piotr Dębski o zabytkowych instrumentach organowych w diecezji legnickiej, a prof. Czesław Grajewski miał wykład na temat: ,,Instrument organowy w perspektywie sztuki wanitatywnej”. Ks. dr Robert Tyrała rozważał nad przepisami odnośnie remontu i sprowadzaniu z zagranicy organów; z kolei ks. dr Lucjan Dyka pochylił się nad problemem wzmianek o organach w traktatach antycznych i średniowiecznych, a konferencję zakończył dr Andrzej Prasał, zarysowując wybrane aspekty związane z organami w diecezji świdnickiej.

Eucharystii o godz. 15 przewodniczył bp legnicki prof. Zbigniew Kiernikowski, a o jej oprawę zadbał zespół Cantus Animae i Zespół Muzyki Dawnej. Mroźny eter wypełnił cynowo – ołowiane piszczałki monumentalnych organów Michaela Englera, gdy mechanizmy traktury wprawiły w ruch palce i wola dr Tomasza Głuchowskiego. Po Mszy św. zebrani mieli okazję zwiedzić krzeszowskie świątynie i poznać walory muzyczne ich instrumentów. W kościele mariackim przed kontuarem zasiadł prof. Julian Gembalski, a w świątyni brackiej zmagał się z krótką oktawą klawiatury dr Marek Fronc. Pobyt w Krzeszowie był dla zgromadzonych również okazją do głębszego poznania i usłyszenia muzykaliów, stworzonych specjalnie dla opactwa cysterskiego. Przypadkowo pominięte i przez to nie wywiezione w momencie sekularyzacji. rękopisy przetrwały w bibliotece klasztornej. Światło dzienne ujrzały również utwory krzeszowskiego cystersa Eustachiusza Wagnera – barokowego organisty i kompozytora. Uczestnicy mogli je usłyszeć wykonywane na dokładnie tych instrumentach, na które zostały stworzone. Co więcej, fenomenalne zachowywanie substancji zabytkowej obu krzeszowskich instrumentów, sprawiało wrażenie cofnięcia się w czasie do epoki baroku, gdy śpiewający w dębowych stallach cystersi delektowali swoje zmysły takimi samymi dźwiękami. Zakonnicy w alabastrowo – onyksowych habitach mieli zapewne wtedy w pamięci słowa św. Augustyna: ,,Wy jesteście trąbą, harfą, cytrą, bębenkiem, chórem, strunami, i organami, i cymbałem radości mile dźwięczącym.”

 

K.M.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni