MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2670
WczorajWczoraj3369
WszystkieWszystkie4122859

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Od dnia 21 do 23 sierpnia 2015 r. do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przybyli rycerze i damy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Celem ich przyjazdu były trzydniowe rekolekcje, które były częścią przygotowań do jubileuszu dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa: Crucifixus est Dei Filius; non pudet, quia pudendum est. Et mortuus est Dei Filius; prorsus credibile est, quia ineptum. Et sepultus resurrexit; certum est, quia impossibile. [Ukrzyżowany został Syn Boga; to nie wstyd, ponieważ należy się wstydzić. I umarł Syn Boga; to całkiem wiarygodne, ponieważ niedorzeczne. I złożony w grobie zmartwychwstał; to pewne, ponieważ niemożliwe.]

Krzeszowski Dom Łaski Maryi nawiedziło 14 bożogrobców: Jego Ekscelencja Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Polsce Komandor Karol Szlenkier; Komandor Danuta Orzechowska; Kawaler Ks. Prałat Andrzej Raszpla; Kawaler Ks. Prałat Marian Kopko;  Kawaler Ks. Kanonik Krzysztof Czaja; Dama Dorota Garbas; Dama Danuta Dyrda; Dama Ewa Korzempa –Świt; Dama Irena Kropiwnicka; Kawaler Grzegorz Garbas; Kawaler Stanisław Dyrda; Kawaler Andrzej Chojnacki; Kawaler Krzysztof Orzechowski i Kawaler Zbigniew Świt.

Bożogrobcy miejsce na modlitwę i kontemplację odnaleźli w rokokowym klasztorze sióstr benedyktynek, gdzie w piątkowy wieczór 21 sierpnia zakwaterowali się i spożyli kolację. Swoje pierwsze kroki skierowali ku krzeszowskiej Cudownej Pani, aby z różańcem osnutym wokół dłoni, uklęknąć przed tronem Maryi. Ich wargi chwaliły Pannę Świętą kolejnymi paciorkami różańca i pieśnią Apelu Jasnogórskiego. Następnego dnia przybyli goście podziwiali piękno krzeszowskich świątyń. Przewodnik objaśniał zgromadzonym tajemnice ukryte w willmannowskich freskach i nakreślał dawne dzieje kościoła mariackiego. W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, a kawalerowie i damy stąpali po piaskowcowej posadzce, zmierzając ku dębowym stallom. Po stronie Ewangelii zasiedli rycerze w szatach o barwie goshenitu z rubinowymi krzyżami, a po stronie Lekcji w onyksowych okryciach spoczęły Damy. W homilii zarysowano historię zakonu i jego współczesne cele. Gdy spełniła się bezkrwawa ofiara, zgromadzeni w bazylice mogli ucałować relikwie Krzyża Św., a Bożogrobcy podążyli do  kaplicy Marii Magdaleny, której centrum zajmuje replika jerozolimskiego grobu Chrystusa. Tegoż dnia uczestnicy rekolekcji wędrowali również ku wzgórzu św. Anny, aby nie tylko podziwiać wspaniałe karkonoskie landschafty z górującą nad Krzeszowem Śnieżką, ale również pielgrzymować do świątyni, wzniesionej ku czci babci Zbawiciela. Dzień Pański rycerze i damy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie rozpoczęli od godzinek o pustym Grobie Chrystusa, zebrawszy się w barokowej kaplicy Marii Magdaleny. Po wspólnych modlitwach zgromadzeni udali się na leśną polanę w Betlejem, aby swój wzrok zachwycać obrazami G. Neunhertza w drewnianym, opackim pawilonie. Kulminacją dnia była niedzielna Eucharystia, gdzie zgromadzony lud Boży posilił swoje dusze niebiańskim pokarmem.

K.M.

 

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni