MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2665
WczorajWczoraj3369
WszystkieWszystkie4122854

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

14-16 sierpnia 2015

Exaltata es sancta Dei Genitrix super choros Angelorum ad caelestia regna [Wywyższona jesteś święta Boża Rodzicielko, nad wszystkie chóry anielskie do Królestwa niebieskiego]

Żaden inny dzień w ciągu roku nie gromadzi tylu wiernych w mroźnych kamiennych murach krzeszowskiej bazyliki. 15 sierpień – uroczystość Wniebowzięcia NMP – to dzień, w którym z bliska i daleka przybywają pątnicy, pielgrzymi i turyści, aby paść na kolana u stóp ołtarza głównego i unosząc swoje oczy ku Cudownej Ikonie wyszeptać słowa: Najświętsza Maryjo, królowo nieba, módl się za nami do Boga.

Otwarcie szlaku pątniczego kalwarii Krzeszowskiej

Świętowanie trwało trzy dni. Modlitwę rozpoczęto już 14 sierpnia od otwarcia odnowionej kalwarii krzeszowskiej wraz z rozważaniami pasyjnymi o godzinie 13.30. Grupa pątników i dziennikarzy wyruszyła spod pierwszej stacji do Wieczernika, gdzie została zaprezentowana nowa publikacja - ,,Droga Krzyżowa Rozważania tajemnic męki Jezusa Chrystusa na dróżkach Kalwarii Krzeszowskiej”, która wyszła spod pióra ks. dr Piotra Kota. Po prelekcji zgromadzeni skierowali swoje kroki ku kolejnym kaplicą, położonym pośród lasów i pól Krzeszowa. Od przynajmniej 20 lat duszpasterze nie podejmowali się przejścia z ludem Bożym całej kalwarii. Stacje, które zostały rozmieszczone według miar jerozolimskich, rozlokowano na długości 5 kilometrów, a ich przejście planowano pierwotnie na 2 i pół godziny. Jednakże modlitwa na krzeszowskiej Via Dolorosa znacząco się przedłużyła, a wędrówka i rozważania przy każdej ze 33 stacji trwały niemalże 4 godziny.

Otwarcie Kalwarii krzeszowskiej i nocna procesja maryjna - legnica.fm

Kalwaria w pełni otwarta - legnica.gosc.pl

Piesza Pielgrzymka Legnica-Krzeszów

Tym samym zaledwie kwadrans po zakończeniu Drogi Krzyżowej przez bramę klasztorną weszli pątnicy z pieszej pielgrzymki z Legnicy do Krzeszowa. Ich wargi radośnie chwaliły Pana, gdy rozśpiewany pochód szedł w cieniu lip ku monumentalnej fasadzie kościoła mariackiego. Przekraczając kamienny próg świątyni na ich głowy skraplała się łaska, której strumień płynie żlebem od Trójcy Świętej przez przedziwny akwedukt – Maryję. Pątnicy o godz. 18 uczestniczyli w wieczornej Eucharystii w intencji wszystkich pielgrzymów i turystów.

Nocna procesja z Cudowną Ikoną

Gdy kuranty na wieży bazyliki nuciły Apel Jasnogórski, wnętrze świątyni rozbłysło światłem i śpiewem, gdy bogobojni wierni otoczyli szańcem ołtarz soborowy nad którym w feretronie umieszczono Cudowną Ikonę. Wizerunek Bogurodzicy, iluminowany snopem pszenicznego światła i otoczony wiankiem lilii, został wzięty na barki strażaków, aby pośród ciszy nocy, blasku księżyca i gwiazd peregrynować pośród krzeszowskich pól i ruczajów.

 Pasterka Maryjna

Jak przed wiekami wołał król Dawid, uderzając z natchnieniem w struny harfy: Wstaję o północy, aby Cię wielbić za słuszne Twoje wyroki  (Ps 119, 62) i Za dnia udziela mi Pan swojej łaski, a w nocy Mu śpiewam, sławię Boga mego życia  (Ps 42, 9) tak  dokładnie o północy rozpoczęła się pasterska maryjna. W tą przedziwną noc Maryja zasnęła, nie obudzona przez trzepot anielskich skrzydeł, którzy z duszą i ciałem unieśli Oblubienicę ku spotkaniu z Oblubieńcem.

Suma odpustowa 

Dwanaście godzin później – w samo południe – codziennie odmawiana modlitwa Anioł Pański zabrzmiała 15 sierpnia w sposób szczególny. Kobaltowe drzwi zakrystii zostały otwarte, aby duchowni w alabastrowych ornatach mogli kroczyć dawnym wirydarzem ku portalowi świątyni mariackiej. Wnętrze barokowego kościoła szczelnie wypełnił wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani w białe szaty (Ap 7, 9) kapłani celebrowali bezkrwawą ofiarę na pamiątkę Baranka, którego wełniane runo stało się białą hostią, a rozlana krew – szkarłatnym winem. Eucharystii przewodniczył J. E. kardynał Joachim Meinsner, obok którego stanęło 5 biskupów: ordynariusz legnickiej diecezji J.E. bp Zbigniew Kiernikowski, bp sufragan Marek Mendyk, bp senior Stefan Cichy, bp Stanisław Dowlaszewicz  z Boliwii i bp Marian Buczek z Lwowa. Przy mensie ołtarzowej stanął również m. in. ks. Ermenegildo Manicardi, rektor Almo Coleggio w Rzymie i ks. Józef Lisowski – kanclerz legnickiej kurii. W homilii ks. kardynał rozważał tajemnicę Wniebowzięcia, zaznaczając, że Maryja jako pierwsza z ludzi została przyjęta do chwały nieba przez swojego Syna - Jezusa Chrystusa – powiedział kard. Meisner. Wskazywał jednakże, że droga do nieba – zbawienie – jest celem każdego Chrześcijanina, a tą drogę symbolicznie wskazują wieże kościołów, jako miejsca głoszenie Słowa Bożego i sprawowania Eucharystii. W trakcie Mszy Królowa Sudetów powstała ze swojego tronu, aby przejść pomiędzy ludem Bożym. Patrzy na ziemię objętą starym przekleństwem, rodzącą osty i ciernie, a teraz rozkwitającą w promieniach nowego błogosławieństwa. (św. Bernard z Clairvaux). Tego dnia przybyło pielgrzymów i pątników do Krzeszowa ponad sześć tysięcy.

Rozpoczyna się Wielki Odpust Krzeszowski - naszdziennik.pl

Kardynał Joachim Meisner na odpuście krzeszowskim - niedziela.pl

Kardynał Joachim Meisner na odpuście krzeszowskim - opoka.org.pl

Kard. Meisner na odpuście krzeszowskim - legnica.fm

 

Koncert patriotyczny 

Po Eucharystii zgromadzeni wierni mogli cieszyć się piękną pogodą i pod akwamaryną nieba posmakować słodyczy ciast i waty cukrowej, czy posilić się grochówką i bigosem. Sławiłem więc radość, bo nic dla człowieka lepszego pod słońcem, niż żeby jadł, pił i doznawał radości  (Koh 8, 15). Na scenie przy bazylice rozpoczął się koncert maryjno – patriotyczny, gdyż polscy żołnierze od 95 lat sławią Królową Nieba tytułem Matki Bożej Zwycięskiej, na pamiątkę Cudu na Wisłą. Kilka rodzinnych zespołów swoim śpiewem i grą na instrumentach głosiło chwałę Maryi i polskiego oręża.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Narodowych Sił Zbrojnych

W ostatni dzień – 16 sierpnia – miała miejsce I ogólnopolska pielgrzymka członków i sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych. O godzinie 12 została odprawiona Eucharystia, pod przewodnictwem bp Mariana Buczka, na której został podarowany dla Sanktuarium kielich, ozdobiony wizerunkami orłów. Po Mszy Św. świętowano przed kościołem mariackim na festynie, który był ,,żywą lekcją historii” poprzez odtwórstwo historyczne. Sympatycy NSZ przebrani w mundury kwestowali na placu kościelnym oraz prezentowali kopie uzbrojenia, co było szczególną atrakcją dla dzieci i młodzieży. Na scenie zostały wygłoszone prelekcje oraz wystąpił zespół ludowy w strojach regionalnych.

Pielgrzymka sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych - radiomaryja.pl

W ciągu trzech dni odpustu krzeszowską bazylikę nawiedziło blisko 15 tys. ludzi. Przybywali z różnymi intencjami – dla jednych była to możliwość uzyskania odpustu zupełnego, czy chęć wzięcia udziału w procesjach maryjnych. Innych fascynowały dzieła sztuki albo miejsce ukrycia ,,berlinki”, gdyż w tych dniach wyjątkowo można było wejść na strych kościoła p.w. św. Józefa. Jak co roku przyjechali również tacy, dla których nieistotne były przeżycia religijne, ale kolorowe kramy na niedalekim parkingu. Niezależnie od tych przyczyn Krzeszów bez wątpienia jest duchową stolicą Śląska, miejscem gdzie Wniebowzięta uprasza u swojego Syna łaski dla każdego pątnika, który stanie u drzwi Kościoła.

K.M.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni