MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1387
WczorajWczoraj3321
WszystkieWszystkie4124897

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Związkowcy NSZZ "Solidarność" peregrynowali w niedzielę 3 czerwca 2018 roku  do Krzeszowa. - Pielgrzymujemy do Matki Bożej Łaskawej, aby dziękować i prosić. Bo ciągle mamy o co prosić - mówił podczas Mszy św. przewodniczący Zarządu Regionu "S" Zagłębia Miedziowego.

galeria zdjęć

Po raz czwarty członkowie NSZZ "Solidarność" Regionu Zagłębie Miedziowe pielgrzymowali do Krzeszowa. W programie pielgrzymki znalazły się m. in. Msza św. w bazylice oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia w kościele pw. św. Józefa. 

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium, a niegdyś duszpasterz "Solidarności" Zagłębia Miedziowego.

Zwracając się w homilii do przybyłych pielgrzymów, członków NSZZ "Solidarność" Regionu Zagłębie Miedziowe i ich rodzin, ks. Kopko zapewnił, że nadal jest mocno związany z tym środowiskiem.

- Nadal czuję, że jestem jednym z was. Dlatego bardzo się cieszę z waszej wizyty w Krzeszowie. Pielgrzymujecie tu co roku w okolicach 2 czerwca, w dniu wspomnienia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej przez papieża Jana Pawła II.

Przyjeżdżacie tu po to, aby dziękować za prace związkowców, za bezpieczeństwo, ale także aby prosić o kolejne łaski, bo jest o co prosić - mówił w homilii kustosz krzeszowskiego sanktuarium.

Ks. Marian Kopko przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka związkowców spod znaku miedziowej "Solidarności" odbyła się w roku bardzo ważnego dla Polaków jubileuszu.

- Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, jest głównym motywem obchodzonego dziś 11. Święta Dziękczynienia, którego centralne obchody odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

My, związkowcy Zagłębia Miedziowego, chcemy na co dzień dostrzegać tę Bożą Opatrzność w naszej pracy, w naszych rodzinach, w naszych radościach i naszych troskach. Przybyliśmy tu dziś po to, aby dziękować Panu Bogu za NSZZ "Solidarność" Zagłębia Miedziowego i wielki wkład jego członków w odzyskanie wolnej ojczyzny po roku 1989 - mówił do pielgrzymów.

Kapłan mówił także o roli, jaką związkowcy Zagłębia Miedziowego odegrali w procesie przywrócenia niedzieli jej świętego, Bożego charakteru.

- Wy, solidarnościowcy, jako jedni z pierwszych stworzyliście w Legnicy Społeczny Komitet Obrony Świętości Niedzieli. To wy przekonywaliście uparcie i z wielką wiara, że niedziela powinna być dniem odpoczynku i oddawania czci Bogu. Dziś chcę wam podziękować za wasze starania, aby niedziela znalazła w naszym życiu swój właściwy wymiar - zwracał się do związkowców ks. M. Kopko.

Podczas Mszy św. głos zabrał także Bogusław Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Zagłębie Miedziowe. Orłowski zwrócił uwagę, że mimo wolności, jaką możemy się cieszyć w dzisiejszej Polsce, "Solidarność" jest nadal potrzebna.

- Pielgrzymujemy dziś do Matki Bożej Łaskawej aby dziękować i prosić. Bo ciągle mamy o co prosić - powiedział. Przewodniczący podkreślił, że dzięki "Solidarności" możemy dziś cieszyć się z niepodległości i z podniesionym czołem mówić o Polsce "wolna". Ale, dodał, podziękowania należą się także kapłanom.

- Trwaliśmy także dzięki naszym księżom, którzy dawali nam przykład wiary i nieraz pomagali w walce. Dawali przykład, jak wierzyć i jak w tamtych ciemnych czasach stanu wojennego pozostać nadal człowiekiem - podkreślał przewodniczący Orłowski.

Przypomniał także, że wielu kapłanów dzieliło ze związkowcami nie tylko chwile walki o wolność, ale także ryzykowało swoje zdrowie a nawet życie, byli upokarzani, wspólnie ze związkowcami, w ośrodkach internowania i więziennych celach.

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyły związkowe poczty sztandarowe, reprezentujące m. in. ZG Lubin, ZG Rudna, Energetykę, PKP i PKP Cargo, MKZ "Spójnię" Jawor oraz Hutę Miedzi Legnica. Obecni byli także przedstawiciele NSZZ "Solidarność" innych regionów, m. in. jeleniogórskiego oraz reprezentujących zakłady Legmet.

W planie IV Pielgrzymki członków NSZZ "Solidarność" Regionu Zagłębie Miedziowe znalazła się także wspólna agapa oraz występ zespołu folklorystycznego. Podczas trwania pielgrzymki czynna była również  "solidarnościowa"  loteria fantowa. Fundusz z tej loterii organizatorzy przeznaczyli na Kolonie Letnie dla dzieci i młodzieży z parafii krzeszowskiej. Kolonie organizuje wraz z Caritas Diecezji Legnickiej Ks. Jarosław Górecki - wikariusz z Krzeszowa. 

 

tekst: Roman Tomczak z Tygodnika "Gość Niedzielny" - edycja legnicka 

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni