MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2332
WczorajWczoraj3011
WszystkieWszystkie3930975

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Ktoś kiedyś zapytał – Czy w Krzeszowie jest ruchoma szopka? Tak – odpowiedziałem bez wahania. – w Krzeszowie znajduje się jedyna i niepowtarzalna szopka opowiadająca losy Świętej Rodziny. I choć jest dwuwymiarowa to trzeba się trochę „poruszać” żeby ją całą zobaczyć.

Mowa oczywiście o kościele pw. Świętego Józefa. Stojący nieco w cieniu potężnej bazyliki za to kryjący w swoich murach niezwykłą opowieść o codzienności niecodziennej rodziny. Większość oglądanych szopek skupia się na momocie narodzenia, odwiedzinach pasterzy tudzież innych przybyszów. Malowidła Michała Willmanna kreślą historię znacznie szerzej – od zaślubin Józefa i Maryi, poprzez zwątpienia Józefa, spis ludności, poszukiwanie noclegu, obrzezanie i ofiarowanie w świątyni aż do momentu odnalezienia Jezusa wśród uczonych w Piśmie. Jednak sceny umieszczone na ścianach świątyni i antepediach ołtarzy przedstawiają nie tylko historie znane z kart ewangelii ale również te, które musiały wydarzyć w codziennym życiu rodziny, której Bóg powierzył niezwykłe zadanie.

Znajdziemy tu Józefa kołyszącego małego synka, w drugiej scenie ocierającego mu łzy, są też anieli suszący pieluszki przy ognisku i Maryja przędąca przy kołowrotku lub przechadzająca się z rodziną w pięknym barokowym kapeluszu. Większość scen umiejscowiona w tutejszej sudeckiej scenerii sprawia, iż można odnieść wrażenie, że historie te toczą się teraz wokół nas i wtedy szopka naprawdę zaczyna być „ruchomą”.

Bez powodzenia szukaliśmy drugiej takiej świątyni na świecie więc tak krzeszowska prawdopodobnie jest jedyną, w której można odnaleźć tyle scen z życia Maryi, Józefa i Jezusa. Tutaj rozpocznie się tegoroczna pasterka. Stąd w uroczystej procesji zostanie przeniesiona figurka Dzieciątka Jezus do krzeszowskiej bazyliki.

Kościół pw. Świętego Józefa można zwiedzać codziennie od 9 do 15 w ramach trasy podstawowej.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni