MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2334
WczorajWczoraj3011
WszystkieWszystkie3930977

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

18 grudnia 2017

Jest taki dzień, tuż przed świętami Narodzin Pana, kiedy w Krzeszowskim  Sanktuarium wszystko zwalnia. Na bok odchodzą przedświąteczne zakupy, przygotowania i stresy. Ludzie zmierzający do krzeszowskiej bazyliki chcą tam odnaleźć ciszę, ukojenie i stanąć twarzą w twarz z Kimś kto jako pierwszy przygotowywał się na narodziny Pana i wie jak uczynić to najlepiej.

Galeria zdjęć

Wnętrze krzeszowskiej świątyni rozświetlają tylko świece - setki świec, które tak jak przed 395 laty obwieszczają radosną nowinę: Maryja jest znowu z nami! Po 196 latach, które spędziła pod posadzką zakrystii kościoła klasztornego, ukryta przed najazdem husytów, odnaleziona dzięki cudownemu blaskowi padającymi na pękniętą posadzkę - Cudowna Ikona Matki Bożej Łaskawej - najstarszy wizerunek maryjny w tej części Europy. 

Tak było i tego roku. Krzeszowskie Święto Światła rozpoczęła Msza Święta przed cudownym wizerunkiem w zakrystii bazyliki - miejscu jej odnalezienia. Przez cały dzień, świątynia, rozświetlona była setkami świec, a do sanktuarium przybywali niestrudzeni pielgrzymi aby stanąć twarzą w twarz z Matką Łaskawą i powierzyć Jej wszystkie swoje radości i troski. Przed południem ikonę nawiedziła młodzież z krzeszowskiego zespołu szkół, która odbyła również swoją spowiedź adwentową.

O godz. 17 w uroczystej procesji ikona została przeniesiona z zakrystii do ołtarza głównego gdzie została odprawiona Eucharystia w intencji wszystkich fundatorów i dobrodziejów krzeszowskiego opactwa.
Po zakończeniu Mszy Świętej był jeszcze czas na indywidualną modlitwę po czym cudowny wizerunek wrócił na miejsce swojego stałego przebywania - do srebrnej ramy w ołtarzu głównym krzeszowskiej bazyliki.

Według podań w 1426 roku klasztor najeżdżają Husyci, mordu ją 70 zakonników i plądrują święte miejsce. Nie znajdują jednak najcenniejszego skarbu. prawie 200 lat później, 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu zakrystii, dzięki niezwykłej smudze światła, zostaje odnaleziona zbutwiała skrzynia a w niej nietknięty wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Od tego czasu w Krzeszowie świętowane jest właśnie to cudowne odnalezienie.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni