MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1404
WczorajWczoraj3321
WszystkieWszystkie4124914

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Sobota, 5 października 2013

„W modlitwie różańcowej kryje się całe nasze życie. Odmawiajcie różaniec indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. On pozwala odnaleźć pokój i ciszę” – apelował do wiernych biskup Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz podczas pielgrzymki kół Żywego Różańca, jaka odbyła się w Krzeszowie, w sobotę 5 października.

 Pierwsza sobota października to czas tradycyjnej pielgrzymki różańcowej w diecezji legnickiej. Co roku do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybywają tysiące wiernych, by wspólnie na różańcu wypraszać potrzebne łaski. W tegorocznym spotkaniu modlitewnym udział wzięło ponad 6,5 tysięcy osób.

Eucharystię odprawioną w krzeszowskiej bazylice poprzedziło nabożeństwo różańcowe prowadzone przez kustosza ks. Mariana Kopko, podczas którego rozważano tajemnice światła. Po nabożeństwie pielgrzymi obejrzeli występ pt. „Tajemnice światła” w wykonaniu artystów: aktorki Krystyny Kozaneckiej, aktora Jana Bleckiego oraz poety i pieśniarza Romana Kołakowskiego. Artyści przedstawili poetycko-muzyczną opowieść o życiu i pontyfikacie Karola Wojtyły, polskiego kapłana, który w roku 1978 w Watykanie został wybrany na Stolicę Piotrową i jako pielgrzymujący Papież Jan Paweł II wprowadził Kościół Powszechny w Trzecie Tysiąclecie, zyskując miłość ludzi na całym świecie. „Tajemnice Światła” to pełna wzruszeń modlitewna refleksja o współczesnym świecie, o trudnych relacjach pomiędzy ludźmi i narodami, o Bożym Miłosierdziu, o sensie wytężonej pracy, radości życia, ale także choroby, bólu i cierpienia, o posłannictwie i świętości Papieża – Polaka oraz Prymasa Tysiąclecia.

W południe uroczystej Mszy św. z udziałem ponad 50 księży i gościa z Niemiec, biskupa Wolfganga Ipolta przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. We wprowadzeniu do Eucharystii prosił wiernych: „Módlcie się za kapłanów, bądźcie z nami we wspólnej modlitwie, zwłaszcza w tym trudnym dla Kościoła czasie”. Biskup Mendyk prosił też o modlitwę w intencji biskupa legnickiego Stefana Cichego, który przebywał w tym czasie w szpitalu. Biskup Marek wyraził też radość i wdzięczność, że tak wielka rzesza wiernych przybyła do krzeszowskiego sanktuarium: „To wielkie zaplecze modlitewne tych, którzy przez Maryję powierzają Bogu sprawy nas wszystkich i tych, którzy Boga kochają jeszcze za mało” – powiedział bp Mendyk.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Wolfgang Ipolt. Na początku zaznaczył: „macie dobre doświadczenia z modlitwą różańcową, dlatego jesteście tutaj”. Podkreślił, że różaniec wyraźnie ukazuje doświadczenie modlitwy i wiary. „On pomaga nam w naszej relacji z Bogiem i w zrozumieniu drogi, jaką przebywamy w życiu” – powiedział Gość z Niemiec. W dalszej części homilii mówił o różnych wymiarach modlitwy różańcowej. „Kiedy odmawiamy różaniec, idziemy drogą wiary razem z Maryją. W centrum tej modlitwy zawsze jest Jezus, podobnie jak w życiu Maryi. Dlatego ta modlitwa uczy nas posłuszeństwa woli Ojca. Modląc się, odkrywamy nasze życie i życie naszych braci”. Biskup Görlitz wyjaśnił też, że różaniec można zrozumieć, jeśli stanie się on przestrzenią odpoczynku w Bogu. „Dziś, w trudnych czasach pomaga nam odnaleźć ciszę i spokój. Dlatego tym bardziej trzeba nam odkrywać wartość tej modlitwy. Można i należy odmawiać go indywidualnie, we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie” – mówił bp Ipolt. Na zakończenie homilii niemiecki hierarcha zaznaczył, że doświadczenie wiary możemy pogłębiać na modlitwie, zwłaszcza jeżeli czynimy to wspólnotowo. Dziękując za wspólną modlitwę i świadectwo wiary obiecał, że o tym wielkim doświadczeniu żywego Kościoła będzie opowiadał w swojej diecezji we wszystkich parafiach, jakie będzie odwiedzał.

Spotkanie miłośników modlitwy różańcowej zakończyło się aktem zawierzenia wszystkich kół Żywego Różańca Matce Bożej Łaskawej i koronką do Miłosierdzia Bożego. Jak co roku, gospodarz miejsca przygotował dla wszystkich posiłek. Odbył się także koncert piosenki religijnej.

Doroczna pielgrzymka kół Żywego Różańca jest jednym z najliczniejszych spotkań w krzeszowskim Domu Łaski Maryi, jak nazywane jest diecezjalne sanktuarium w Krzeszowie. Miejsce to każdego roku odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z całej Polski, a także z Czech, Niemiec i innych krajów.

 Więcej informacji na stronie Radia Plus Legnica

 ks. Waldemar Wesołowski

 

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni