MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1442
WczorajWczoraj3475
WszystkieWszystkie4114586

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

9 lutego 2015

Wśród zamieci śnieżnej, mroźnego ranka pojawiały się na krzeszowskim placu kościelnym zmarznięte postacie osnute w czerwone kurtki i swetry. Taki bowiem stój przystoi przewodnikom, którzy zebrali się na spotkaniu posezonowym, podsumowującym rok 2014.

Jak co roku Sanktuarium zaprosiło przewodników pielgrzymujących z grupami do krzeszowskiego Domu Łaski.

 

W tym roku frekwencja dopisała, ponieważ stawiło się ponad 40 osób. Na spotkaniu nie tylko pragnięto nagrodzić szczególnie zasłużone osoby, ale również poszerzyć wiedzę przez konferencję, czy porozmawiać z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i kolegami ,, z branży”. O godzinie 10.10 powitał zgromadzonych ksiądz prałat Marian Kopko, kustosz i proboszcz krzeszowskiego sanktuarium. Pogratulował również państwu Teresie i Markowi Wilczyńskim, którzy w dniu dzisiejszym obchodzili 50-lecie małżeństwa. Swoje złote gody postanowili świętować w Krzeszowie.

Spotkanie było również okazją, do nagrodzenia najbardziej aktywnych przewodników. Osobą, która przewiozła najwięcej osób do Krzeszowa był p. Bogdan Dejnarowicz. Z kolei najwięcej grup do sanktuarium przyjechało z p. Krzysztofem Kułagą. Wyróżnieni także zostali: p. Leszek Koprowski, p. Łucja Jazienicka, p. Grażyna Sobczak, p. Zenon Kędziora i państwo Lesław i Dorota Maj. Niestety nieobecni byli inni wyróżnieni: p. Emil Mendyk, p. Robert Fąferek, p. Jan Graś, p. Roman Rudy i p. Zbigniew Gołąb, do których nagrody dotrą w niedługim czasie.

Oprócz stawy cielesnej w postaci ciasta, kawy i herbaty oraz obiadu, na zgromadzonych czekała starawa duchowa. W godzinach przedpołudniowych przewodnicy wysłuchali wykładu ,,Archetypy ikonograficzne krzeszowskich przedstawień radości i smutków św. Józefa”.  Prelegent ukazał powiązania miedzy zespołem obrazów z austriackiego opactwa Lilienfeld a willmannowskimi freskami z krzeszowskiego kościoła p.w. św. Józefa, zestawiając obok siebie interesujące malowidła. Zgromadzeni mogli również zobaczyć zdjęcia z niedostępnej krypty w trakcie prezentacji ,,Podziemia bazyliki”, gdzie zarysowano również cysterską formę pochówku zmarłych. Aby nie pozostawić niedosytu wśród słuchaczy odbyła się wycieczka do udostępnionych od zeszłego roku podziemi pod transeptem kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P. Gwarne rozmowy i liczne komentarze, którymi nasycony był spacer przez dziedziniec klasztory, momentalnie ucichły, gdy przewodnicy przekroczyli próg krypty. Mroki osiemnastowiecznych podziemi rozświetlały tylko pochodnie, tworząc niezwykły klimat zadumy i tajemniczości. O godzinie 14 ponownie zgromadzeni zasiedli przez rzutnikiem, ponieważ o freskach Georga Neunhertza opowiadała p. Maria Lelek- Pietrzak, wieloletnia konserwator krzeszowskich malowideł. Była to unikalna okazja usłyszeć ad fontes informację o samej technice freskowej, a przede wszystkim o metodach konserwacji tego niezwykle trudnego malarstwa. Pani Maria z ogromnym zaangażowaniem przedstawiła owy trudny temat i odpowiedziała na liczne pytania. Na zakończenie zgromadzeni przewodnicy mieli możliwość wędrówki przez strychy kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P., gdzie podziwiali wspaniałą więźbę dachową, ale i ceglane sklepienia, o których mieli okazję chwilę wcześniej wysłuchać prelekcji. Również w kościele p.w. św. Józefa była możliwość zobaczenia strychu i oglądania fresków Michaela Willmanna z perspektywy empor.

Miejmy nadzieję, że w bieżącym roku zaszczyci progi krzeszowskiego sanktuarium również mnoga liczba przewodników. Gdyż do tronu Krzeszowskiej Łaskawej Pani przybywają nie tylko pątnicy i pielgrzymi, ale również ludzi spragnieni obcowania ze sztuką najwyższej klasy czy delektowania się wspaniałą barokową muzyką dawnych mistrzów.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni