MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1446
WczorajWczoraj3475
WszystkieWszystkie4114590

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

W niedzielny poranek, dnia 25 stycznia 2015r. biały puch lekko okrywał zabudowania krzeszowskiego Sanktuarium. Pozorny powrót zimy przywodził na myśl świąteczną atmosferę wigilii i uroczystości Narodzenia Pańskiego. Ale znak od nieba nie był przypadkowy. Tego dnia do Naszej Łaskawej Pani przybyli pątnicy i pielgrzymi, aby razem świętować opłatek Rodziny Radia Maryja.

 

 W samo południe, gdy z wież kościoła mariackiego rozległ się śpiew Pozdrowienia Anielskiego, we wnętrzu świątyni swoją pieśń rozpoczęły monumentalne organy Michaela Englera, gdy procesja duchownych stąpała po piaskowcowej posadzce ku stopniom ołtarza.  Krzeszowska bazylika wypełniona była tłumem wiernych. Dzisiejszego, mroźnego dnia nie byli to wyłącznie parafianie, ale licznie przybyli słuchacze Radia Maryja. Drewniane ławki były szczelnie wypełnione, uginając się od zgromadzonych pielgrzymów. W ciepłych słowach przywitał ich proboszcz i kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prałat Marian Kopko, kolejno wymieniając pątników z Chojnowa, Zgorzelca, Bogatyni, Zaręby, Legnicy czy Jeleniej Góry. Eucharystii przewodniczył ojciec redemptorysta Marcin Krupa, doskonale znany słuchaczom i widzom telewizji Trwam. Niedzielna liturgia postawiła przed oczyma postać Jonasza, aby kulminacyjnie przemówić słowami wędrującego po Galilei  Mesjasza: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.  O. Marcin w homilii ukazywał betlejemski żłóbek z błogosławiącym Emanuelem. Wiara rodziła się w gruboskórnych pasterzach dzięki aniołom, a u trzech mędrców dzięki intelektowi. Stańmy się aniołami, gwiazdą betlejemską, która prowadzi do Jezusa, aby światło wpłynęło do serca- mówił redemptorysta.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni udali się licznie do niedalekiego Domu Kultury, aby w przestronnej sali usłyszeć koncert kolęd w wykonaniu znanej artystki Eleni.  Wedle maksymy św. Augustyna Kto śpiewa, ten dwa razy się modli, dźwięki świątecznych pastorałek unosiły się pod krokwie budynku. W ciepłej atmosferze, w pomieszczeniu zapełnionym po brzegi, publiczność dołączyła się do wspólnego kolędowania. Poszły mi łzy, gdy słuchałem jednej z kolęd- przed zgromadzonymi zwierzył się ksiądz kustosz krzeszowskiego Domu Łaski Maryi. Przy symbolicznym opłatku zebranej rodziny Radia Maryja ojciec Marcin apelował, abyśmy byli apostołami Dobrej Nowiny! Ucztę duchową wsparła agapa w postaci ciepłej herbaty i domowego ciasta, upieczonego przez krzeszowskie gospodynie. O godzinie 15 spotkanie zakończyło wspólne odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego.

Krystian Michalik

 

 

Galeria, fot. Mieczysław Gabrowski

Galeria, fot. Przemysław Groński

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni