MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1444
WczorajWczoraj3475
WszystkieWszystkie4114588

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

 

„Jesteśmy potrzebni-bezrobocie nam nie grozi”

Dekanalne Spotkanie Katechetów: Dekanatu Kamienna Góra Wschód i Kamienna Góra Zachód w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

13 grudnia 2014 roku w Domu Obsługi Pielgrzyma w Krzeszowie odbyło się Spotkanie Katechetów z Dekanatu Kamienna Góra-Wschód i Kamienna Góra – Zachód. Oprócz katechetów świeckich obecni byli też kapłani: ks. Andrzej Tarnowski, ks. Norbert Jurek i ks. Mateusz Rycek -  z Dziekanami ks. prał. Marianem Kopko i ks. kan. Jozefem Czekańskim na czele. W spotkaniu uczestniczył również student legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego kl. Piotr Wyrzykowski, który odbywa praktykę w krzeszowskiej parafii.

Rozpoczynając spotkanie, ks. dziekan Marian Kopko wspomniał przypadającą w tym dniu 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i powierzył wstawiennictwu Matki Bożej Łaskawej nie tylko katechetów i ich wychowanków ale także naszą Ojczyznę oraz wszystkich, którzy złożyli za nią w ofierze swe życie.

Nawiązując do III Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej, który pod hasłem „Rodzina wspólnotą życia i miłości” ma odbyć się wiosną 2015 roku, ks. dziekan Józef Czekański wskazał, że obecny kryzys rodziny wynika z kryzysu miłości, która jest/powinna być fundamentem życia małżonków. Wszelkie dysfunkcje rodziny-aż po patologię i agresję- mają swe źródło w braku miłości, która wywodzi się od Boga i do Niego prowadzi. „Jesteśmy potrzebni-bezrobocie nam nie grozi”- z wielkim przekonaniem podkreślił ks. dziekan a zadaniem duszpasterzy i katechetów jest wychodzenie naprzeciw rodzinie.

W ramach dzielenia się swoją wiedzą i  doświadczeniem,  ks. Andrzej Tarnowski zaprezentował kilka multimedialnych pomocy katechetycznych. Podał też adresy stron internetowych, gdzie można znaleźć dobre materiały do wykorzystania w katechezie na każdym poziomie edukacyjnym; i tradycyjnie- przekazał też wszystkim katechetom płyty CD do wykorzystania nie tylko na lekcjach religii. Omówiono także formy współpracy katechetów z duszpasterzami w parafiach- zwłaszcza podczas przygotowania dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentu Eucharystii i bierzmowania oraz przy rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Poza tym ustalono miejsca wiosennych spotkań katechetów, połączonych z przeprowadzeniem katechez pokazowych w wyznaczonych szkołach obu dekanatów.

Z okazji zbliżających się świąt Narodzenia Pańskiego, uzupełnieniem spotkania było łamanie się opłatkiem i składnie życzeń, zakończone śpiewem jednej zwrotki kolędy „Bóg się rodzi”, zaczynającej się od słów: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą...”- które w rocznicę wprowadzeniu stanu wojennego były adekwatne do naszych uczuć religijnych i patriotycznych. Ponadto ks. dziekan Józef Czekański- w imieniu wszystkich uczestników spotkania – od tronu Krzeszowskiej Pani przesłał do ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego sms-a z pozdrowieniami i wyrazami duchowej łączności. Natomiast ks. dziekan Marian Kopko- udając się do Zielonej Góry na spotkanie z ks. Bp Stefanem Regmuntem- zabrał ze sobą ukłony i pozdrowienia od kamiennogórskich katechetów, spośród których wielu nosi w pamięci i w sercu swojego Wykładowcę i Ks. Biskupa z czasów studiów i początku pracy katechetycznej w szkole. Ponadto katecheci otrzymali pozdrowienia, które w imieniu ks. Bpa Marka Mendyka oraz własnym przekazał Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk; dopełnieniem wzajemnego obdarowywania się były kalendarze „Krzeszów- 2015 rok”, które wszystkim uczestnikom spotkania przekazał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ks. prał. Marian Kopko.

Kolejne spotkanie kamiennogórskich katechetów ze sobą i z duszpasterzami- jak zwykle- przebiegało w radosnej, rodzinnej atmosferze;  trwając w adwentowym oczekiwaniu na Boże Narodzenie dzieliliśmy się Dobra Nowiną, że Radość, której źródłem jest Bóg, jest w nas... nie obok nas.

Brygida Gucwa

 

 

 

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni