MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2633
WczorajWczoraj2637
WszystkieWszystkie4010550

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

22 października 2013

...To był leniwy październikowy poranek. Mgły dopiero co odsłoniły strzeliste wieże krzeszowskiego sanktuarium, a słońce wesołymi promieniami zaczęło igrać wśród nielicznych już liści, których wiatr nie zdążył jeszcze strącić z okolicznych drzew. Jak codziennie o godzinie dziewiątej zazgrzytał klucz i otworzyły się drzwi obsługi pielgrzyma, w których z wytęsknionym za pielgrzymami wzrokiem stanęła Pani Krysia.

Ogień w sanktuarium - Gość Legnicki

Jedzie straż ogniowa...do Krzeszowa - Gość Legnicki

Pożar w Krzeszowie - powiatowa.info

- Jak minęła noc? - zapytała wpatrzonego w monitory stróża.

- ...aaa dziękuję, spokojnie - odparł zmęczony nocną zmianą Przemysław.

Minuta mijała za minutą. Wnet w bramie sanktuarium pojawili się pierwsi pielgrzymi. Po zrobieniu kilku kroków stanęli w osłupieniu. To co ukazało się ich oczom przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Piękna barokowa, świątynia, z monumentalną fasadą oraz strzelającymi aż do nieba wieżami. Nagle ich wyraz twarzy z zachwytu przeszedł w zdziwienie a następnie w przerażenie...

Przemek szykował się właśnie do zdania zmiany z niecierpliwością oczekując na mającego przejąć jego obowiązki Macieja. Wtem rozległ się dźwięk centrali alarmowej. Choć fałszywe alarmy już się zdarzały to jednak Przemek podbiegł do urządzenia i nie mógł uwierzyć własnym oczom: "POŻAR - LEWA WIEŻA BAZYLIKI" - oznajmił wyświetlacz. Przecież to dokładnie 100 lat - czyżby historia miała się powtórzyć?

Odruchowo chwycił klucze i telefon - dokładnie tak jak wskazywała procedura - sam zdziwił się, że zachowuje tyle zimnej krwi. Szarpnął klamkę, wybiegł na zewnątrz i wtedy dopiero usłyszał krzyk osób stojących przed bazyliką. Wskazywali w górę na hełm północnej wierzy. Spojrzał! Spomiędzy żaluzji przy punkcie widokowym wydobywał się czarny gęsty dym. Od razu zawrócił do do środka. Zbił szybkę w ręcznym ostrzegaczu - momentalnie uruchamiający alarm pożarowy. Po 3 sekundach informacja dotarła do straży pożarnej. Na wszelki wypadek wycisnął numer...za chwilę odezwał się głos pod drugiej stronie słuchawki:

- komenda Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze. Słucham!

- Potwierdzam pożar północnej wieży bazyliki w Krzeszowie na wysokości 40 metrów. Podejmuję czynności ratownicze!

- Zrozumiałem! Przyjąłem! Wysyłam jednostki!

Gdy skończył, Przemek był już w połowie drogi. Chwycił za stojącą nieopodal gaśnicę i popędził dalej. Nagle drogę przeciął mu czarny duszący dym. Wiedział, że sam sobie nie poradzi musi poczekać na profesjonalistów. Pierwszy wóz bojowy pojawił się już po 9 minutach. Strażacy natychmiast podjęli czynności ratowania Perły Europejskiego Baroku. Nie raz tu ćwiczyli, doskonale znają obiekt, dosłownie chwila i już są przy punkcie pożaru.

Dzięki Bogu i Łaskawej Pani! Pożar ugaszony w zarodku!

To oczywiście tylko ćwiczenia, próba działania nowego systemu przeciwpożarowego zamontowanego w krzeszowskim sanktuarium a połączonego z komendą Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze.

System zainstalowano w ramach projektu "Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie - etap II i III" Finansowanego z Funduszy UE z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dziękujemy Komendantowi i pracownikom Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze za wyrozumiałość i nieustanne czuwanie nad bezpieczeństwem tak cennego zabytku. Dziękujemy również Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszowie za nieustanną gotowość niesienia pomocy naszemu wspólnemu dziedzictwu.

Grzegorz Żurek

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni