MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj674
WczorajWczoraj993
WszystkieWszystkie3166736

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Bazylikę rozświetla

10 września 2017 
(za legnica.gosc.pl)

Po raz 34. odbyła się wielka pielgrzymka dróżkami kalwarii na Górzec w Męcince.

Ponad 400 osób pokonało dziś trasę wiodącą od kościoła pw. św. Andrzeja w Męcince, przez dróżki kalwarii w Lesie Mnichów, aż do polany na Górzcu, gdzie została odprawiona Eucharystia.

W tym roku idącym w pielgrzymce towarzyszyła kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. (jak zaprosić MB Łaskawą do swojej parafii?)

Z kilku względów to sprawa warta podkreślenia. Po pierwsze w tym roku mija 20. rocznica koronacji cudami słynącego wizerunki Pani Sudetów przez św. Jana Pawła II w Legnicy. Na dodatek kalwaria na Górzcu została wzniesiona przez cystersów, którzy przecież władali też w Krzeszowie. Jest to więc naturalne połączenie czy też próba przybliżenia duchowości sprzed wieków dzisiejszym wiernym. Kalwaria jest jednym z kilku miejsc w naszej diecezji, które należy do Południowo-Zachodniego Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Tegoroczna wyprawa była 34. w historii tego miejsca. Zapoczątkował je remont kalwarii przez ówczesnych kapłanów z Męcinki, ks. Józefa Juźkowa oraz ks. Stanisława Żyrkowskiego.

- Kalwaria była zapomniana i w bardzo złym stanie. Z tego, co opowiadają mieszkańcy, odnowienie jej wiązało się z dużym trudem. Ukoronowaniem było zaproszenia bp. Adama Dyczkowskiego na poświęcenie odrestaurowanej kalwarii. Myślę, że warto popatrzeć na to, że dla nas jest to 34. taka wyprawa, ale trudno z jakąś dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, która tak naprawdę w historii tego miejsca. Cystersi postawili przecież ją w 1740 r. i na pewno nie po to, by zdobiła las, ale by tutaj pielgrzymować. Jaka była skala pielgrzymek i odprawianych tutaj Dróg Krzyżowych, jak one się odbywały - nie wiemy. Cieszę się jednak, że dzisiaj, w XXI wieku, przychodzą tutaj kolejne pokolenia i modlą się za swoje rodziny - mówi ks. dr Marek Kluwak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja w Męcince.

W tym roku główną intencją modlitewną była rodzina. Ks. Bogusław Wolański, prowadzący modlitwy, wspominał podczas Drogi Krzyżowej m.in. o wizji piekła, jaką Matka Boża pokazała w Fatimie pastuszkom. W tej wizji w mękach piekielnych było wiele osób, które uderzały bądź sprzeciwiały się Bożemu planowi względem rodziny. Bez silnej rodziny nie tyle zginie Kościół, co po prostu zginie świat.

Drogę Krzyżową zakończyła Eucharystia w plenerze. Po niej odbył się festyn, podczas którego była zabawa w fanty. Zbierano pieniądze na rzecz fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” działającej dla pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Wrocławiu.

artykuł orginalny: Za rodzinę, czyli za świat - Jędrzej Rams - legnica.gosc.pl

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

Für den Touristen


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni