MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj3448
WczorajWczoraj4076
WszystkieWszystkie3834810

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

W wigilię święta św. Wawrzyńca - w niedzielę 9 sierpnia 2015 r., - w kościele filialnym p.w. św. Wawrzyńca w Krzeszówku miał miejsce odpust ku czci św. męczennika. W gotycko – renesansowej świątyni o godz. 14 została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył J.E. bp Marian Buczek ze Lwowa. Razem z ks. biskupem przy ołtarzu Pana stanęli krzeszowscy pasterze oraz proboszczowie z okolicznych świątyń – p.w. św. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze i p.w. św. Augustyna z Ciechanowic.

Galeria  - Patrycja Klimczak

Galeria - Przemysław Groński

W homilii hierarcha lwowski mówił o postaci św. Wawrzyńca, zarysowując również prześladowania Kościoła w czasach św. męczennika. Przytoczył opowieść hagiograficzną, że gdy po śmierci papieża Sykstusa II św. diakon został zmuszony przez cesarza od oddania skarbów Kościoła. Ten prosząc o kilka dni zwłoki, przyprowadził przed oblicze władcy licznych ubogich, wypowiadając słowa: To są największe skarby Kościoła. Rozłoszczony cesarz skazał św. Wawrzyńca na przysmażanie na ruszcie. Ekscelencja opowiadał o ówczesnych funkcjach diakona w Kościele, o zajmowaniu się przez nich sprawami finansowymi i pomaganiu biednym. Przy tej okazji wspomniał o współczesnym dziele Caritas w pomocy ubogim. Zakończeniem Eucharystii była procesja wokół filialnej świątyni. Chrystus zasiadł na melchizedeku, aby błogosławić zgromadzony lud Boży, a za nim kroczyli kapłani w szkarłatnych ornatach i rozmodleni parafianie. Do śpiewu włączyli się aniołowie na renesansowym sklepieniu, a wnętrze świątyni wypełniło romantyczne brzmienie organów i wonny zapach kadziła, wydobywający się z trybularza. Gdy procesja kroczyła przy gotyckich murach kościoła, wiernym snuły się w myślach wersety z księgi Mądrości: A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności (Mdr 3, 1 – 4). Św. Wawrzyniec  w krwistoczerwonej dalmatyce, spoglądał z radością z chmur na świętujących parafian.

Po Mszy św. zaplanowany został festyn rodzinny, aby wrażenia duchowe stały się impulsem dla radości z ,,imienin świątyni” - Chwalcie Go bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i flecie! (Ps 150, 4). Dzięki gościnności państwa Zuzanny i Jana Bocheńskich w ich ośrodku, uczestnicy odpustu mogli wypocząć i posilić się ciepłą strawą. Przy akompaniamencie zespołu pana Bogdana Niemasika trwała radosna zabawa, a zgromadzeni tańczyli z całej siły przed Bogiem, przy dźwiękach pieśni, cytr, harf, lutni, bębnów, cymbałów i trąb (1 Krn 13, 8).

 

K.M.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni