MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1386
WczorajWczoraj3321
WszystkieWszystkie4124896

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Dnia 15 czerwca 2015 r. do krzeszowskiego Sanktuarium przybyła Rodzina Radia Maryja, aby uczestniczyć we wspólnej Eucharystii. Spotkanie rozpoczęło się spektaklem Tomasza Łysiaka ,, Henryk Pobożny – Książe Niezłomny”, który zarysował widzom postać śląskiego kandydata na ołtarze.

O godz. 18.20 długi orszak duchownych wkroczył przez portal świątyni mariackiej, aby celebrować Eucharystię pod przewodnictwem ordynariusza legnickiej diecezji – bp prof. Zbigniewa Kiernikowskiego. Na cały świat Mszę św. z Domu Łaski Maryi transmitowała telewizja Trwam. Ponad 30 księży z diecezji legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej zasiadło w dębowych stallach, a ich mleczne ornaty korespondowały ze śnieżną bielą wyegzaltowanych figur, dłuta F. Brokoffa i A. Dorasila.

Lektor, wypowiadając wersety pierwszego czytania, napominał ,,abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” ( 2 Kor 6, 2). Słowa te szczególny wydźwięk mały w świątyni łaski Maryi. Na jednym z kartuszów na wieży piszczałkowej monumentalnych organów Michela Englera Mł. barokowy snycerz zapisał słowa: ,,Cantate Domino canticum novum”. Właśnie ten passus psalmu - ,,Śpiewajcie Panu pieśń nową” rozległ się w krzeszowskiej bazylice. W Ewangelii wierni usłyszeli słowa kazania na górze. W homilii bp Zbigniew Kiernikowski dokonał egzegezy wysłuchanego pierwszego czytania i psalmu. Nawiązując do św. Augustyna objaśniał, że ,,Pieśń nową może śpiewać tylko człowiek nowy”, zachęcając abyśmy stali się narzędziem Chrystusa i nie przyjmowali łaski na darmo – mówił ordynariusz diecezji.

Pielgrzymi i pątnicy z bliska i daleka licznie przystąpili do Stołu Pańskiego, aby spożyć chleb niebiański. Po zakończonej Eucharystii była przygotowana także strawa cielesna w postaci agapy na placu kościelnym. Przybyli goście mogli posilić się ciepłą herbatą i wojskową grochówką. Ostatnim akcentem tego dnia były wieczorne ,,Rozmowy Niedokończone”. W krzeszowskim Domu Gościnnym Opata przybyli eksperci rozważali i dyskutowali o Henryku Pobożnym i jego żonie – księżnej Annie. Właśnie ta niewiasta złotymi zgłoskami zapisała się w annałach historii Krzeszowa, gdyż wypełniając wolę męża, poległego w bitwie pod Legnicą, ufundowała w 1242 r. pierwszy klasztor benedyktynów w leśnej dolinie rzeki Zadrny.

 

K.M. 

 

15 czerwca 2015

Rozmowy niedokończone: Henryk Pobożny i jego żona Księżna Anna

Nasi sponsorzy

energię dostarcza Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.

Łącze internetowe i telefoniczne dostarcza e4media

 

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni