MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2336
WczorajWczoraj3011
WszystkieWszystkie3930979

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

BROUMOV – Broumovski klasztor benedyktyński w zeszłym roku przeszedł rozległą rewitalizację za niemal ćwierć miliarda koron czeskich. Był to największy remont tego narodowego zabytku kultury w ciągu ostatnich ponad stu lat. Zupełnie odnowione zostały ogrody i jedna piąta kompleksu klasztornego, który wcześniej każdego roku odwiedzało około 33 tysięcy turystów z Republiki Czeskiej i zagranicy.

Kardynał Dominik Duka pobłogosławił odnowiony klasztor w Broumovie

Wyremontowaną część wykorzystuje Centrum Edukacji i Kultury Klasztor Broumov, organizujące tu koncerty, wystawy, spotkania i realizujące projekty artystyczne, w których uczestniczą także Polacy. Dzięki kosztownej rewitalizacji, wspartej ze środków Unii Europejskiej, w klasztorze powstały nowe sale dydaktyczne na potrzeby zajęć edukacyjnych, nowe sale koncertowe, a także nowoczesne studio nagrań. Odnowiono całe ogrody klasztorne o powierzchni 2,5 ha, które podobnie jak klasztor mają status narodowego zabytku kultury. Klasztor i ogrody obecnie będą dostępne codziennie przez cały rok (więcej: www.klasterbroumov.cz).

W wyremontowanych dawnych celach mnichów stworzono miejsca noclegowe dla turystów w ramach Domu Gości. Dzięki temu klasztor może oferować także wielodniowe programy edukacyjne z możliwością zakwaterowania w wyjątkowej przestrzeni zabytkowego obiektu.

Tegoroczną nowością będzie np. czerwcowy kurs jogi, czy sierpniowe tygodniowe warsztaty krajoznawcze Galerii Narodowej. Na przełomie czerwca i lipca w klasztorze odbędzie się także Letnia Szkoła Studium Klasyki – pięć bloków wykładów w ciągu pięciu dni na temat „Mądrość i muzy za murami klasztoru”. Dzięki szczodrości współpracujących instytucji w tym roku szkoła będzie bezpłatna, a uczestnik musi pokryć tylko koszt zakwaterowania w klasztorze. Zgłaszać można się przez strony internetowe „Gabinetu studiów klasycznych” (Kabinet pro klasická studia). Nowością będą też wakacyjne muzyczne trasy zwiedzania klasztoru z koncertami organowymi młodych artystów, czy czerwcowa wystawa kopii biblii Codex Gigas (zwanej też Biblią Diabła) – największej rękopiśmiennej księgi świata. W czerwcu w klasztorze będzie otwarta nowa interaktywna ekspozycja punktu informacyjnego „Krajobraz, piaskowiec i człowiek” („Krajina, pískovec a člověk“), która będzie przybliżać miasta skalne na Ziemi Broumovskiej, opowiadając o ich różnorodności geologicznej i biologicznej.

Swoje zaplecze organizacyjne w klasztorze ma także tegoroczny festiwal muzyki klasycznej „Za poklady Broumovska”. Jubileuszowa, dziesiąta edycja obejmie dziesięć letnich koncertów w dziesięciu kościołach zespołu barokowych kościołów broumowskich. Festiwal rozpocznie się w sobotę 27 czerwca o godz. 18.00 występem Dagmar Peckovej i Štefana Margity w kościele św. Michała w Vernéřovicach. Bilety na zasadzie dobrowolnych datków są przeznaczane na odnowę kościołów, w których odbywają się koncerty. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.zapoklady.cz.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni