MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2332
WczorajWczoraj3011
WszystkieWszystkie3930975

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Stary Testament wzmiankuje postać Benajasza, który zszedł do cysterny i zabił w niej lwa w dzień, gdy była śnieżyca (1 Krn 11, 22). Ta jedna z prefiguracji Chrystusa zwyciężającego diabła, który jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć (1 P 5, 8), znakomicie oddaje nastój tegorocznego Wielkiego Piątku. O godzinie 10 została zaplanowana inscenizacja Męki Pańskiej po kaplicach kalwarii. Poprzedziły ją wielomiesięczne przygotowania. W stacjach zostały zawieszone trwałe reprodukcje obrazów, według szkiców Willmanna, a krzeszowska młodzież, pod czujnym okiem ks. Mateusza Rycka, przez kilka tygodni wytrwale ćwiczyła grę aktorską, aby jak najwierniej oddać ostatnie godziny Zbawiciela. Pogoda jednak w Krzeszowie jest bardzo przewrotna i ze względu na biblijną śnieżycę i górski mróz, młodzi aktorzy zostali zmuszeni przedstawić inscenizację w grubych murach bazyliki.

Galeria Przemysław Groński

Galeria Krystian Michalik

 

Zgromadzonym parafianom i pielgrzymom ukazała się postać Chrystusa odzianego w biało – karmazynowy strój. W osobę Mesjasza wcielił się Szymon Piechota, przewodząc grupie apostołów o renesansowych obliczach, powolnym krokiem zbliżał się ku ołtarzowi soborowemu. Symbolicznie, tam gdzie na co dzień dokonuje się Przemienienie, odegrano Ostatnią Wieczerzę. Wiernie zinterpretowano wersety ewangeliczne, ukazując modlitwę w ogrójcu, czy pocałunek Judasza, gdy zdrajca odziany w kobaltową szatę, wydał Mistrza kohorcie. Drewniany konfesjonał stał się pałacem Annasza i Kajfasza, a tron celebransa zamienił się w Lithostrotos, na którym zasiadł Piłat. Od tego momentu, niewielkie czarno – białe stacyjki drogi krzyżowej, zawieszone na pilastrach bazyliki, jak przez cały Wielki Post, wyznaczały drogę krzyżową Chrystusa.

To wyjątkowe wydarzenie dało nam szansę przeżyć i doświadczyć Golgoty, na której dokonało się zbawienie świata. Spoglądaliśmy na Jezusa, który przybity do Krzyża przyjmuje wyrok, który słusznie się nam należy i bierze na siebie nasze grzechy aby nas odkupić. – powiedział ks. Mateusz, który zorganizował całe przedsięwzięcie, nie tylko ćwicząc aktorów, ale również z pietyzmem zadbał o stosowną oprawę muzyczną. Jest to na pewno wielkie wrażenie, wcielać się w rolę Zbawiciela, gdzie ciężko jest o dokładną inscenizację wszystkiego. Trzeba starać się jak najlepiej i jest to na pewno wyróżnienie grać tak wielką postać, jaką był Jezus Chrystus.- zaznaczał z kolei Szymon, grający główną rolę. Swoje wrażenia opisywał również Dominik Michalik, który wykreował postać Judasza: Jest to nie do opisania; duże przeżycie. Gram już parę lat w Męce Pańskiej i z roku na rok przeżywam ją za każdym razem inaczej. Podobnego zdania była Julia Gamoń, występująca jak płaczka: Było to bardzo ważnym dla mnie przeżyciem grać w tak ważnym wydarzeniu w roku liturgicznym. Cieszę się, że zagrałam rolę w Męce Pańskiej.

Krzeszowska pasyjna inscenizacja stała się preludium do wieczornego nabożeństwa. Ukazanie w plastyczny sposób drogi krzyżowej, szczególnie oddziaływało na zgromadzonych wiernych. Miejmy nadzieję, że przyszły rok okaże się łaskawszy i aktorzy swoje kroki skierują na monumentalną kalwarię, aby pośród sudeckich krajobrazów przemierzać dokładnie takie same odległości, jakimi Zbawiciel stąpał po Jerozolimie.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni