MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj2334
WczorajWczoraj3011
WszystkieWszystkie3930977

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla

Dnia 19 marca 2015r. krzeszowski kościół p.w. św. Józefa od godziny 10 zapełniał się dostojnymi gośćmi z bliska i daleka, osnutych w purpurowo – liliowe stroje. Bowiem lilia jest nieodłącznym atrybutem ich patrona – św. Józefa Oblubieńca, w którego uroczystość do Krzeszowa przybyli członkowie bractwa św. Cieśli oraz osoby noszące Jego imię. Dziś rocznica była szczególna. Równo przed dwudziestoma laty J. E. bp Tadeusz Rybak reaktywował w diecezji legnickiej Bractwo św. Józefa, którego głównym sanktuarium uczynił Krzeszów. Nie była to decyzja przypadkowa, czy pochopna – w niewielkiej nadzadrzańskiej wsi pobożny opat Bernhard Rosa wniósł monumentalną świątynię poświęconą Oblubieńcowi N.M.P., będącą najpiękniejszym miejscem kultu św. Cieśli w Polsce.

Uroczystości św. Józefa w Krzeszowie - legnica.fm

Zadba też i o nas - Gość Legnicki

Uroczystości św. Józefa w Krzeszowie - Tygodnik Niedziela

Przybyli członkowie bractwa, rozpoczęli swoje spotkanie od koronki do św. Józefa, wypełniając świątobliwie gorącą modlitwą wychłodzone mury świątyni. Kulminacyjnym wydarzeniem była uroczysta Eucharystia o godzinie 12. Gdy z wież kościoła mariackiego rozległa się melodia Pozdrowienia Anielskiego, we wnętrzu świątyni pomocniczej niewielkie, 10 – głosowe organy poczuły pierwsze uderzenia w XVII- wieczną klawiaturę. Duszo moja, niech pieśń twoja głosi Józefowi cześć! - śpiewali zgromadzeni wierni, przy akompaniamencie kobaltowo – złotego instrumentu, gdy do stopni ołtarza swoje kroki kierowali księża w śnieżnych ornatach. Symbolicznie 7 duchownych, pod przewodnictwem ks. kanclerza Józefa Lisowskiego, sprawowało uroczystą Eucharystię ku czci Patrona Kościoła Powszechnego. Na początku Mszy św. proboszcz krzeszowskiego Sanktuarium i rektor Bractwa św. Józefa – ks. Marian Józef Kopko, przywitał zgromadzonych, w szczególności członków bractwa z Krzeszowa, Lubania Śl., Lubawki i Chełmska Śl.

Wierni wysłuchali słowa Ewangelii św. Łukasza o Odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni. Ten krótki passus biblijny jak żaden inny ukazuje pokorę i niesamowitą wiarę św. Józefa. W tych kilku wersetach nawet nie pada Jego imię -  Maryja zwracając się do Jezusa mówi tylko Oto ojciec Twój. A sam św. Cieśla nie widział żadnego cudu Pana Jezusa, ponieważ pomimo pewnej anomalii tego opisywanego wydarzenia, Ewangelista podkreśla: Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział, odnosząc się do niezwykłych słów 12 – letniego Mesjasza. Tym głębsza i na ludzi rozum niezrozumiała była żarliwa wiara św. Józefa, która uczyniła go niedoścignionym wzorem dla każdego mężczyzny.

Gdzie jest źródło Jego świętości? – pytał, wygłaszając kazanie, dzisiejszy solenizant – ks. kanclerz Józef Lisowski. Wskazując na Maryję jako pośredniczkę łaski, tłumaczył: Osobą, która prowadzi nas do Maryi jest św. Józef. Opisując św. Rodzinę, w której były radości i były smutki i kłopoty, jak w każdej chrześcijańskiej rodzinie, ukazywał znaczenie św. Józefa jako tego, który spaja i łączy. Na tym polega istota rodziny, aby podążać do Boga wspólnie, powiązani miłością wzajemną. Ks. kanclerz przypominał, że celem bractwa jest troska o rodzinę oraz troska o młodzież męską i mężczyzn. Duchowny wspomniał również o cudach, wyproszonych za wstawiennictwem św. Józefa, które wydają się jakby powszechne, ale ich osobliwość i niezwykłość polega na tym, że dokonują się w głębi naszego serca i naszej duszy. Wskazuje to na niepojętą pokorę św. Cieśli, który zawsze pragnie być jakby w cieniu, najpierw opiekując się Jezusem i Maryją, a obecnie – Kościołem Powszechnym.

Na zakończenie Eucharystii ks. kanclerz Józef otrzymał w prezencie kopię obrazu F. A. Schefflera, przedstawiającego Oblubieńca N.M.P. Po wyjściu z mroźnej świątyni brackiej, wierni skierowali się ku restauracji, gdzie czekał na nich staropolski bigos oraz słodkie ciasta. O godz. 14.30 członkowie bractwa odmówili w bazylice koronkę do Bożego Miłosierdzia, a spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą przed Cudownym Obliczem Krzeszowskiej Pani.

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni