MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1289
WczorajWczoraj993
WszystkieWszystkie3167351

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Bazylikę rozświetla

Wakacje dobiegają końca,
ale Krzeszów nadal czeka na tych wszystkich, którzy jeszcze tego lata chcą:

przeżyć przygodę...
przesiąknąć pięknem...
zaczerpnąć z łaski!

W leśnej dolinie rzeki Zadrny, pośród górskich szczytów Sudetów Środkowych ukryta jest mała wieś. Mimo swoich niewielkich rozmiarów skrywa w sobie prawdziwy skarb - Europejską Perłę Baroku. Już od kilku stuleci Nowa Jerozolima przyciąga turystów i pielgrzymów z różnych stron świata.

Wielu z nich świadomie podąża przed oblicze Cudownej Ikony – najstarszego wizerunku Maryjnego w Europie Środkowej – by przed Łaskawą Panią z XIII w. wypraszać dla siebie potrzebnych darów. Inni przybywają by podziwiać, misternie tworzoną, całość kompleksu pocysterskiego, który był świadkiem rosnącej potęgi zakonu św. Roberta, rywalizacji protestantów i katolików, kolejnych wojen nękających Śląsk, kasaty klasztornej czy ukrycia i odnalezienia zbiorów Wielkiej Biblioteki Pruskiej.

...jak zwiedzić?

Przebywający nie mają prawa się tu nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część z przybyłych wybierają obcowanie z Michałem Willmannem i jego najbardziej kompletnym zbiorem malowideł, które znajdują się w XVII Kościele Brackim p.w. Św. Józefa - jest ich tutaj ponad 50! Turyści poszukujący czegoś jeszcze większego o wiele chętniej zatrzymują się w drugim z kościołów – p.w. Wniebowzięcia NMP z XVIII w., który ma 118 m długości. To w nim zlokalizowany jest unikalny instrument Michała Englera Młodszego z Wrocławia, który zachowany jest w 95% w oryginale choć ma już prawie 300 lat! Każda z jego 2690 piszczałek, kiedy tylko wyda dźwięk wzbudza podziw i zdumienie.

Ci, kochający tajemnice, schodzą do krypt kościoła klasztornego, by zwiedzić miejsce przeznaczone ku pochówkowi zakonników oraz by na własne oczy zobaczyć fundamenty Bazyliki Mniejszej.

Pielgrzymi, poszukujący ciszy i duchowych doznań, kierują się na Drogę Krzyżową z XVII w., która prowadzi ich z dala od zabudowań na boczne polne dróżki, czy zatrzymują się w Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich, które jest największą budowlą tego typu w Europie.

I tylko ci najbardziej wytrzymali obserwują wszystko z wieży widokowej. Zmęczeni, ale i szczęśliwi, że dotarli tak wysoko, bo dzięki temu mogą spoglądać na Śnieżkę, która zarysowuje się na horyzoncie…

A gdzie to wszystko można znaleźć? – zapytają się Państwo.

Odpowiemy szeptem, że w Krzeszowie. Tylko cichooo, szaaa bo to tajemnica…

ZWIEDZANIE

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni